Domáce Politika Prezidentské voľby Top

NA VLASTNÉ OČI Prezidenta volí aj Bratislava. K urnám prichádza viac ľudí ako v prvom kole

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko je od rána na nohách. Dnes rozhodujeme, kto obsadí prezidentskú stoličku na najbližších päť rokov. Slováci môžu svojim hlasom ovplyvniť budúcnosť aj smerovanie krajiny. Boli sme sa pozrieť v uliciach Bratislavy, kde občania diskutovali o prezidentských kandidátoch. Redakcia Glob.sk sa vybrala do niekoľkých základných škôl, kde voliči môžu dať hlas svojim favoritom. 

 

Slováci opäť raz zažívajú víkend, ktorý patrí voľbám  – tento raz prezidentským. Občania môžu voliť už od 7:00 do 22:00. Ľudia sa pred miestnosťami radia ako a koho voliť. O prezidentský palác bojujú žena a muž – Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Pristúpiť k urnám a vybrať si svojho prezidenta, môže približne 4,45 milióna voličov.

Na jednej zo základných škôl v mestskej časti Staré Mesto prebiehajú voľby od rána pokojne. ,,Zatiaľ máme veľmi dobrú účasť, nakoľko počasie je veľmi priaznivé, voličov máme dostatok. Prichádzajú skôr starší voliči, popoludní očakávame, že prídu aj mladší,‘‘ povedal predseda jednej z volebných komisií Daniel Ivančík.

Staromešťania sa postupne striedajú za plachtou a krúžkujú svojho favorita. Po vhodení hlasovacieho lístka do volebnej schránky, sme sa spýtali voličky Niny, koho by chcela vidieť v prezidentskom paláci. ,,Zuzanu Čaputovú, jednoznačne. Je to inteligentná žena, ktorá má prehľad a ktorá zaručuje nejaké hodnoty, ktoré uznávam aj ja.‘‘ Na kabáte mala pripnutý aj odznak s jej logom. Veľkú zmenu a najmä v politike očakáva aj Staromešťan Filip, ktorý tiež volil Čaputovú. ,,Očakávame, že sa bude správať inak, ako sa správajú politici teraz. A tie slová slušnosti môžu niekomu pripadať gýčové a naivné, ale mne sa zdá, že v tejto situácii, v ktorej sa Slovensko nachádza, je to dobré to pomenovať práve takto.‘‘

Volička Ľuba dala svoj hlas Marošovi Šefčovičovi. Podľa nej má skúsenosti. ,,Je vzdelaný, vie jednať s ľuďmi. Dala som mu hlas.‘‘

 

V Starom Meste postupne voliči pribúdajú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vyššia účasť

Odovzdať hlas svojmu kandidátovi prišli na Paneurópsku vysokú školu aj Petržalčania. Predsedníčka volebnej komisie Mária Nemčeková očakáva, že popoludní príde viac voličov. Napriek tomu, ,,je vyššia účasť, ako bola pred dvoma týždňami, teda v prvom kole. Chodia všetci, starší, aj mladší‘‘.

Väčšina občanov má vo svojej voľbe na prezidenta jasno. Petržalčanka Stanka volila Čaputovú. ,,Bola by som šťastná, keby prvýkrát bola prezidentkou jedna pekná, inteligentná, múdra a nezašpinená žena.‘‘ S Čaputovou a jej názormi sa stotožnila aj volička Anna. ,,Myslím si, že má hodnoty, ktoré aj ja zastávam a tiež si myslím, že to je vízia na stopku Smeru, to je pre mňa veľmi dôležité.‘‘

Podľa Oľgy je čas na zmenu a Čaputová by bola podľa nej výborná prezidentka. ,,Bolo by úžasné, keby malo Slovensko ženu, ako prezidentku. Myslím si, že by to bolo výborné a takisto sa mi páčia jej názory a za čím stojí.‘‘ 

 

Volič sa pred hlasovaním oboznámi, ako má voliť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nie je všetko isté

V Ružinove si predsedníčka jednej z volebných komisií Štefánia Sališová pochvaľuje účasť voličov. ,,Voliči chodia, chodia s radosťou a je ich dosť. Chodia aj starší aj mladší.‘‘ Poobede očakávajú vyššiu účasť. ,,To býva tak spravidla, že idú po obede von, idú odvoliť a potom ešte pred večerom,‘‘ dodala Sališová. Napriek tomu, niektorí starší Ružinovčania nabádali pred budovou základnej školy mladých ľudí, aby išli voliť.

Skupinka dôchodkýň po odvolení medzi sebou debatovala o prezidentských kandidátoch. Na otázku, kto by sa mal stať hlavou štátu, odpovedali jednoznačne. ,,Šefčovič. Je to jeden inteligentný, rozhľadený človek, je v Európskej komisii, už má skúsenosti, kdežto ona je zajac. Ona nerobí podľa svojho rozumu, ale robí, čo jej nadiktujú, to je jasné. Ona nie je tá pravá, aby bola prezidentkou. Možno niekto má iný názor, ale ja sa nikdy v mojom názore nemýlim, jej chúďatko aj prezident diktuje, dáva jej rozumy a keď jej dávajú rozumy, tak Zuzka samozrejme vie a vie predstupovať pred ľudí, lebo jej to nadiktovali a už vie, aké otázky jej dajú,‘‘ zdôrazňovala Ružinovčanka Monika. Rozčuľovala sa aj na poslednú televíznu debatu, kde podľa nej bolo vidieť, že redaktorka na Šefčoviča útočí a doslova to bolo podľa nej nechutné.

Maroša Šefčoviča si za prezidenta predstavujú aj ďalšie Ružinovčanky Jana a Maja. ,,Je kariérny diplomat, má viacej skúseností, nemám nič proti ženám, ale myslím si, že by to mal byť on,‘‘ dodala Jana.

Aj v mestskej časti Ružinov sa však názory rozchádzali, niekto si želá Šefčoviča, niekto Čaputovú. Volička Mária dala svoj hlas zasa Zuzane Čaputovej. ,,Vystupuje zjednocujúco, to mi je sympatické, lebo väčšina politikov vystupuje tak, že svoja strana a zvyšok nič a mne sa páči, keď sa hľadajú spoločné body, ako rozdiely. Je mi sympatické, že je žena, lebo som presvedčená, že ženy sú organizačne výrazne schopnejšie, ako muži a ešte je aj reprezentatívna.‘‘ Ružinovčanka Oľga si myslí, že prezident by mal byť jednoznačne zodpovedný človek, rozvážny, bez straníckych silných väzieb a nezaťažený minulosťou. ,,Volila som Zuzanu Čaputovú. Tam nebolo, o čom rozmýšľať.‘‘

 

V Ružinove je účasť voličov vysoká. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Treba krúžkovať!

Priebežné výsledky z hlasovania bude zverejňovať štatistický úrad na internetových stránkach volbysr.sk a statistics.sk. Definitívne výsledky budú zverejnené zajtra ihneď po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Počas volieb musí byť občan pozorný. Hlasovať za svojho favorita je nutné zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Dôležité je vyznačenie iba jedného kandidáta. Lístok so zakrúžkovanými poradovými číslami viacerých kandidátov bude neplatný. Ak sa občan pri hlasovaní pomýli, nemal by nič škrtať, ale vypýtať si nový hlasovací lístok. Nesmie ani krúžkovať celé meno s adresou a podobne. Zle označený lístok je potrebné dať do špeciálnej schránky na nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky. Inak hrozí pokuta 33 eur. Volič hlasuje tajne za plentou či volebnou zástenou.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Staré mesto,, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
ľudia prichádzajú voliť, Petržalka, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Staré mesto, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
prenosná urna – ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Petržalka, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Petržalka, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Volebné miestnosti na Paneurópskej vysokej škole. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
ľudia prichádzajú voliť, Bratislava, Staré mesto,, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next