Domáce Spoločnosť Top

NA VLASTNÉ OČI Na talizmany neveria. Maturanti prehovorili o ústnych skúškach

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Maturitu si pamätá azda každý z nás. Spotené ruky, nervozita a stres sprevádzajú stredoškolákov už tradične počas maturitných skúšiek. Pre niekoho je to len zdrap papiera, pre iných vstupenka do akademického sveta. Rozhodli sme sa preto presvedčiť na vlastné oči, či maturity sú stále tým, čím bývali a ako ich vnímajú súčasní stredoškoláci.

 

Maturita – formalita. Aj takýto výrok už dlhé roky koluje medzi maturantmi. Niektorí ku svojej prvej skúške dospelosti pristupujú zodpovedne, iní zas nad ňou mávnu rukou a povedia si: ,,Zvládli to aj hlúpejší.” My sme sa preto rozhodli navštíviť jedno z bratislavských gymnázií, aby sme zistili, či je známy výrok ešte stále v kurze.

Týždeň, počas ktorého žiaci Gymnázia Matky Alexie doháňali zabudnuté učivo, už majú za sebou, avšak tá náročnejšia časť ich ešte len čakala. Usadiť sa pred maturitnú komisiu a zodpovedať konkrétnu otázku, nie je pre každého najľahšie.

Ústne maturity sa pre niekoho začali už skoro ráno. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Brány gymnázia sa maturantom otvorili už v skorých ranných hodinách. Každý študent presne vedel, v akom poradí si sadne za zelený stôl a približne na akú hodinu sa má dostaviť do školy. Po tichých chodbách gymnázia sa tak hneď z rána začali potulovať študenti s hromadami  papierov, ktorí si memorovali poznámky a vyčkávali na svoju príležitosť. Na tú, keď mali ukázať pred skúšajúcou komisiou vedomosti, ktoré nadobudli počas ich stredoškolského života. Na počudovanie však napätie na gymnáziu nevládlo. Študenti sa navzájom podporovali a dovysvetľovávali si jednotlivé učivá. ,,Tesne predtým, ako som išla do miestnosti, som nevedela dve otázky. Prešla som si ich so spolužiačkou a práve jednu z nich som si vybrala,” s úsmevom na perách povedala maturantka Barbora. Aj takáto súhra a pomoc bola medzi tohtoročnými maturantmi.

Žiaci si pred vstupom do triedy opakovali posledné učivá. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Gymnazisti Matky Alexie si mohli vybrať, z akých predmetov budú maturovať. Jedinými povinnými predmetmi boli slovenský jazyk a literatúra a cudzí jazyk. Maturovať však museli zo štyroch. Na výber im tak zostali prírodovedné a spoločenskovedné predmety. Niektorí sa učili celý maturitný týždeň, iní si vyčlenili na naučenie sa jedného predmetu jeden deň. Dokonca pár odvážlivcov obetovalo pokojný spánok a študovali počas noci. ,,Spala som tri hodiny. Ja som taká, že robím všetko na poslednú chvíľu,” doplnila jedna zo študentiek.

Hmotné talizmany by ste však u týchto maturantov hľadali márne. ,,Na to neveríme, my máme len jeden talizman,” povedala s úsmevom na tvári ďalšia z maturantiek, ktorá svoj zrak obrátila k nebesám. Natrafili sme však na študenta Petra, ktorý prezradil, že na talizmany neverí, ale ponožky so štvorlístkami si nedokázal odpustiť.

U niektorých sme predsa len našli talizman. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V triede pred komisiou už taká zábava, ako na chodbe školy, nebola. Postup bol jasný. Stačilo si už len vybrať žetónik s číslom, na základe ktorého žiakovi bola pridelená konkrétna otázka. Po oboznámení sa s problematikou, sa študent usadil a zatiaľ čo jeho kolega odpovedal, on sa pripravoval. Po dvadsať minútovej príprave už študentovi nič iné nezostávalo, len sa nadýchnuť a predstúpiť pred komisiu. Na zbytočné ,,omáčky” nebol čas. Na predvedenie svojich vedomostí mali študenti ďalších 20 minút, počas ktorých museli zvládnuť zodpovedať všetky podotázky, ktorý daný predmet obnášal. Niektorí ústnymi maturitami prešli bez najmenšieho zaváhania, iní potrebovali trošku ,,nakopnúť”.

Najskôr si študent musel vytiahnuť otázku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pedagógovia v komisii však študentom nechceli robiť naprieky. Práve naopak, pomáhali im zvládať aj ten najmenší stres. ,,Tým, že ich učíme niekoľko rokov, tak ich aj poznáme. Už vieme, kto má akú povahu. Niekoho treba pichnúť pod rebrá, niekoho zas pomojkať a vystískať,” povedala členka maturitnej komisie, ktorá práve skúšala matematiku.

Prešlo dvadsať minút a študent práve dokončil svoju odpoveď. Po poďakovaní sa skúšajúcej komisii za trpezlivosť a ústretovosť, si konečne mohol vydýchnuť. Dokonca si mohol ísť doplniť svoje stratené sily do špeciálne vyčlenenej triedy, v ktorej im ich mladší kolegovia pripravili občerstvenie. Nie každý však mohol hodiť kopy poznámok za hlavu. Mnohých ešte čakali ďalšie predmety. Medzi študentmi však už počas týždňa kolovali plány, ako ich prvú skúšku dospelosti oslávia.

Mnohí gymnazisti už majú jasno v tom, kam ich ďalšie kroky budú smerovať. Väčšina z nich však nad štúdiom v zahraničí neuvažuje. Problémom má byť cudzí jazyk, ktorý je podmienkou vysokoškolského štúdia. Volia tak slovenské univerzity. Fakulty ekonómie, pedagogiky či prírodovedecké fakulty sa tak môžu tešiť na nových prvákov.

Galéria
Maturanti využívajú posledné minúty na doštudovanie učiva. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Každý študent vedel, kedy príde jeho čas na odpoveď. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pedagógovia študentom nechcú uškodiť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Podoba ústnych maturít sa tento rok kvôli pandémii radikálne zmení. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Študenti a aj skúšobná komisia musí byť vybavená ochranným rúškom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next