Zahraničné Spoločnosť

Vedci zachytili vesmírneho “motýľa”. V jeho útrobách sa odohrávajú neskutočné veci

V tomto gigantickom vesmírnom motýľovi sa rodia hviezdy. (NASA)

WASHINGTON/BRATISLAVA – V obrovskej diaľke 1400 svetelných rokov sa nachádza hmlovina, ktorú vedci nazvali Westerhout 40. V jej útrobách sa odohrávajú neskutočné a fascinujúce procesy.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako obrovský červený motýľ plávajúci vo vesmíre, je v skutočnosti produktívna kolíska hviezd, ktorá privádza k životu nové hviezdy. Objekt, ktorý vedci pomenovali Westerhout 40 (skrátene W40) bol zachytený v infračervenom svetle pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu patriacemu NASA.

Westerhout 40 je od Zeme vzdialená približne 1400 svetelných rokov.  Podobne ako všeobecne známejšia vesmírna hmlovina Orion.

Zábery zo Spitzerovho infračerveného ďalekohľadu. (YouTube)

Veľké motýlie krídla sú v podstate obrovské bubliny horúceho medzihviezdneho plynu, ktoré vyvrhli najhorúcejšie a najväčšie hviezdy v oblasti. W40 tak vytvára úžasný príklad toho, ako sa rodia hviezdy vo vesmírnom oblaku, ktorý bol predtým súčasťou iných hviezd.

Vo vnútri týchto gigantických zhlukoch plynu a prachu gravitácia spôsobuje, že sa materiál najprv zmrští do hustejších zhlukov, z ktorých neskôr vzniknú hviezdy.

Infračervený Spitzerov teleskop sa vo vesmíre nachádza vyše pätnásť rokov. Raketa ho do vesmíru vyniesla z Mysu Canaveral 25. augusta 2003. Pomenovaný je po astrofyzikovi Lymanovi Spitzerovi.