Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci nevedia vyriešiť záhadu. Trápi ich, prečo sa severný pól tak rýchlo presúva smerom k Sibíri

Zdroj: pixabay

WASHINGTON – Vedci zverejnili aktualizovaný globálny model magnetického poľa. Podľa neho pokračuje severný pól v presúvaní sa smerom k Sibíri. Príčiny tohto javu zostávajú záhadou.

 

Aby mohli moderné navigačné systémy, ako sú napríklad mapy Google alebo navigácie v aute, správne fungovať, musia byť zladené s aktuálne platným modelom globálneho magnetického poľa – tzv. Svetovým magnetickým modelom (WWM). Jeho posledná verzia bola vydaná v roku 2015 a platila do roku 2020.

Magnetické pole Zeme sa správa chaoticky a zmenilo sa rýchlejšie, ako sa očakávalo. V strede 90. rokov rýchlosť jeho pohybu narástla z 10 kilometrov za rok na 55 kilometrov za rok. V roku 2001 sa severný magnetický pól nachádzal v Severnom ľadovom oceáne, ale medzičasom prekročil dátumovú hranicu a zamieril na Sibír. Príčiny týchto zmien v magnetickom poli nie sú stále úplne jasné.

Svetový magnetický model. Zdroj: NOAA / British Geological Survey

Sibír vyhráva

Vedci sa domnievajú, že tieto rýchle pohyby súvisia s vysokorýchlostnými prúdmi tekutého železa pod Kanadou. Polohu severného pólu pravdepodobne určujú dva body magnetického poľa a to pod Kanadou a Sibírou. Momentálne to vyzerá tak, že Sibír v tomto “súboji” vyhráva.

Štúdie z posledných rokov nepredpokladajú, že by došlo k úplnému obráteniu magnetického poľa Zeme. Takéto skoky pólov sa vyskytujú raz za niekoľko tisíc rokov. Ale aj malé neočakávané zmeny v krátkych časových úsekoch vplývajú na navigácie. Preto vedci z British Geological Surveyamerického Národného úradu pre podnebie a oceány (NOAA) každých päť rokov aktualizujú Svetový magnetický model. Teraz opäť nastal ten čas.

Takto putoval severný magnetický pól od roku 1590 do roku 2020: Zdroj: wikipedia

Pohyb sa mierne spomalil

Aktuálna verzia WMM 2020 predpovedá, že sa severný magnetický pól bude stále presúvať smerom na Sibír, ale s pomaly klesajúcou rýchlosťou. Teraz sa pohybuje rýchlosťou okolo 40 kilometrov za rok. “Napriek tomu je to najvyššia rýchlosť jeho presúvania sa od polovice 16. storočia,” uviedol Ciaran Beggan, geofyzik z British Geological Survey. Ako dodal, za posledných 30 rokoch sa rýchlosť pohybu severného magnetického pólu náhle zvýšila z 10 na 60 kilometrov za rok.

Na južnej strane Zeme sa, naopak, nič dramatické nedeje. Podľa vedcov sa južný magnetický pól aj naďalej pohybuje pomaly a v rovnakom časovom období sa vždy nachádza na pobreží Antarktídy.

Rýchlosť pohybu magnetických pólov Zeme od roku 1900. Zdroj: British Geological Survey

Záhadné zmeny

Bezprecedentné zmeny v magnetickom poli Zeme za posledné roky postavili vedcov pred záhadu. Existujú však náznaky vysvetlenia: “Vieme, že sa odohrávajú nepravidelné zmeny v tekutom vonkajšom jadre planéty a že magnetické pole slabne aj pod Kanadou, ale to nestačí na úplné vysvetlenie toho, prečo sa magnetický sever tak rýchlo mení,” dodal Beggan.

Mohlo by vás zaujímať