Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Tento ostrov je životu nebezpečný. Ak naň vstúpite, o chvíľu zomriete

Ostrov Queimada Grande ukrýva veľké nebezpečenstvo. Zdroj: internet

BRATISLAVA – Na prvý pohľad vyzerá tento ostrov veľmi prívetivo. Človek by sa na naň hoci aj hneď vypravil, aby si ho pozrel zblízka. Lenže to by bolo prvýkrat a aj naposledy. Malý kúsok pevniny v sebe totiž ukrýva obrovské nebezpečenstvo.

 

Ostrov Queimada Grande sa nachádza asi 30 kilometrov od Brazílie a má rozlohu 42 hektárov. Lenže, čo na prvý pohľad vyzerá, ako raj na zemi, je pre človeka v skutočnosti naozajstným peklom.

Na ostrove je totiž najvyššia koncentrácia jedovatých hadov na svete. Vyslúžil si za to prezývku “ostrov hadov”. Podľa expertov odborného portálu Natural World News sa na každom štvorcovom metri vyskytuje až päť hadov. 

Na obrázku je chránená zlatá zmija. Zdroj: Instagram

Vstup prísne zakázaný

Z dôvodu tohto nebezpečenstva je vstup na “ostrov hadov” prísne zakázaný. Iba vedci môžu na chránený kúsok pevniny vstúpiť pre výskumné účely.  

Nachádza sa tam aj ohrozená zlatá zmija (bothrops insularis), ktorá patrí k najjedovatejším hadom na svete. Má zlaté sfarbenie a dosahuje priemernú dĺžku okolo 71 centimetrov. Ale našli sa aj exempláre s dĺžkou 1,16 metra. 

O tom, akým silným jedom tento plaz disponuje, svedčia aj pokusy s myšami. Úbohé tvory uhynuli iba dve sekundy po uhryznutí. Jed je smrteľný aj pre človeka, ak sa mu nedostane okamžitej pomoci. 

Maják je automatický

Miestny maják museli prepnúť na automatickú prevádzku, pretože v krátkom čase po sebe zomreli po uštipnutí hadom jeho traja strážcovia.

Aj zlatá zmija je však v nebezpečenstve. Kvôli opakovaným požiarom na Queimada Grande je ohrozený jej životný priestor. Nachádza sa na červenom zozname Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).