Zahraničné Top

Niečo tam vonku je. Nemusí to však byť deviata planéta slnečnej sústavy

Nachádza sa na okraji Slnečnej sústavy tajomná deviata planéta? (ilustračné foto: pixabay)

BRATISLAVA – Už niekoľko rokov sa špekuluje, že na okraji našej slnečnej sústavy sa nachádza doteraz neobjavená deviata planéta.  Teraz však vedci priniesli nové vysvetlenie pre túto záhadu, ktoré predošlú teóriu značne oslabuje.

Myšlienka, že na okraji slnečnej sústavy obieha doteraz neobjavená deviata planéta, zamestnáva astronómov už desaťročia. Jasné indície pre existenciu vemírneho obra však priniesli až pred piatimi rokmi americkí vedci Chad Trujillo a Scott Sheppard.  Astronómovia podložili svoje tvrdenia neobvyklými obežnými dráhami mnohých objektov tzv. Kuiperovho pásu (oblasť v slnečnej sústave, ktorá sa nachádza za dráhou Neptúna vo vzdialenosti 30 až 50 astronomických jednotiek od Slnka). 

Usporiadanie týchto výrazne eliptických dráh sa dá vysvetliť silnou gravitáciou veľkého objektu, vysvetlili vtedy astronómovia svoju hypotézu.

Podporili ju aj ďalší vedci

Niektorí kolegovia tvrdenia amerických vedcov podporujú. Medzi nimi najmä Konstantin Batygin a Michael E. Brown z Kalifornského technologického inštitútu (Caltech). Obaja vedci medzičasom dokázali prítomnosť niekoľkých objektov nachádzajúcich sa za Neptúnom (tzv. transneptúnové objekty – TNO). Ich obežné dráhy sa podľa nich ťažko vysvetľujú bez možnej vzdialenej prítomnosti plynového obra. Podľa ich modelu je pravdepodobnosť, že je ich nápadná konštelácia dielom náhody, len 0,007 percenta. 

Zozbierané údaje dokonca poskytujú indície, ako by mohla tajomná planéta vyzerať. Mala by mať štyri až desaťnásobok veľkosti Zeme a jej cesta okolo Slnka by na vzdialenej dráhe mohla trvať 10-tisíc až 20-tisíc rokov. Od našej materskej hviezdy by mala byť vzdialená tisíc astronomických jednotiek, čo je niekoľko tisícnásobok vzdialenosti Zeme od Slnka.  

Prečo mnohé transneptúnske objekty poukazujú na hypotetickú deviatu planétu. (Zdroj: YouTube)

Alternatívna teória

Dvaja vedci nedávno prišli s novou teóriou, ktorá spochybňuje myšlienku deviatej planéty. Jihad Touma z American University v Bejrúte a Antranik Sefilian z University v Cambridge uverejnili na ArXiv.org svoju novú štúdiu. Podľa nej veľké množstvo objektov, ktoré sa pohybujú v regióne Kuiperovho pásu, majú dokopy až desaťnásobok hmotnosti Zeme. Mali by teda mať podobný účinok ako deviata planéta.

“V kombinácii so zjednodušeným modelom slnečnej sústavy sa dajú neobvyklé obežné dráhy niektorých objektov na ďalekom konci slnečnej sústavy vysvetliť,” myslia si vedci. Ich práca sa objavila aj v odbornom časopise “Astronomical Journal”. Alternatívy k hypotéze o deviatej planéte existovali aj predtým. Tá terajšia však berie do úvahy aj zvyšok slnečnej sústavy, zdôraznil Jihad Touma a jeho kolegovia. 

Neuveriteľná zhoda

“Hypotéza planéty číslo deväť je fascinujúca,” povedal Touma. “My sme ale chceli preveriť, či existuje iná, menej dramatická a možno aj prirodzenejšia príčina pre neobvyklé obežné dráhy, ktoré sledujeme u TNO.” Vo svojej simulácii astrofyzici porovnávajú gravitačné pôsobenie veľkého počtu objektov za dráhou Neptúna s možnou deviatou planétou. Výsledok prekvapivo vytvoril presne také excentrické dráhy niektorých objektov Kuiperovho pásu, ktoré boli už niekoľkokrát pozorované.

Michael Brown z Kalifornského technologického inštitútu vysvetľuje, čo si myslí o planéta deväť. Zdroj: YouTube

Možné, ale nepravdpodobné

“V prípade, že  planétu číslo deväť z nášho modelu odstránime a nahradíme ju viacerými malými objektami, ktoré sú roztrúsené v ďalekej oblasti, môže ich kolektívna príťažlivosť  taktiež ľahko vysvetliť excentrické dráhy, ktoré vidíme na objektoch TBO,” povedal Sefilian.

Michael Brown v nedávnom blogu potvrdil, že toto alternatívne vysvetlenie je čisto matematicky možné. Nepovažuje ho ale za prijateľné. Samotný predpoklad prstenca objektov s desaťnásobkom hmotnosti Zeme presahuje predošlé odhady hmotnosti objektov v Kuiperovom páse sto až päťstokrát. Bolo by tiež záhadou, ako vôbec taký pás mohol vzniknúť. Autori Touma a Sefilian takúto odpoveď neposkytli. 

Pre Browna je existencia doteraz neobjaveného objektu v tomto regióne stále pravdepodobnejšia.