Domáce Spoločnosť Top Zahraničné

Chcete prestať s alkoholom? Toto vám prinesie deň, mesiac a rok bez alkoholu

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Už žiaden alkohol! Prehnali ste to počas vianočných sviatkov a Silvestra s konzumáciou alkoholu? Mnohí si dávajú v tomto smere predsavzatia, že v novom roku ho prestanú piť. V našom článku nájdete informácie, čo vám abstinencia prinesie a ako rýchlo sa zotaví pečeň . 

 

Pri vítaní nového roka si obvykle pripíjame pohárikom šampanského. Ale väčšinou nezostane len pri tom. Na Silvestra mnohí vypijú viac alkoholu, ako je pre nich dobré. A keďže to aj väčšina ľudí vie, sľubujú, že prestanú piť alkohol – aspoň na určitú dobu. Vo Veľkej Británii dokonca dvakrát ročne šartujú kampane za ukočnenie konzumácie alkoholu. Počas “Dry January” a “Sober in October” sú občania vyzývaní k tomu, aby nepili, alebo aby boli aspoň triezvi po dobu jedného mesiaca.

Či už ide o individuálne rozhodnutie alebo kampaň – mnohí, ktorí stupia na alkoholovú brzdu, chcú venovať svojej pečeni pár týždňov detoxikácie. Alebo si chcú overiť, ako ťažko im padne upustiť od pohárika alkoholu. 

Ako však ukončenie konzumácie alkoholu vplýva na organizmus, látkovú výmenu a k celkovú pohodu? A ako dlho máme abstinovať, aby nastúpila citeľná zmena?

Zdroj: pixabay

Čo prináša deň bez alkoholu?

Ak neodštartuje deň bez alkoholu s opicou z predošlého večera, nepocítite vďaka mini abstinencii žiadne fyzické zmeny. Istotne vám však bude chýbať pohár vína či piva a minerálku budete považovať len za náhradu bez chuti. To však ešte nie je znakom začínajúcej závislosti, ale iba prestávkou v každodennom príjemnom zvyku.

Experti tvrdia, že pre ľudí s normálnou konzumáciou alkoholu platí, že ak dokážu dvakrát do týždňa upustiť od jeho konzumácie, nie sú závislí. Kto však stále myslí na to, že nesmie piť alebo musí bojovať s tým, aby si večer nekúpil v najbližšom obchode alkoholický nápoj – mal by zvážiť jeho konzumáciu. Pretože alkohol už zohráva v jeho každodennom živote dôležitú úlohu a hrozí mu závislosť.

Čo prinesie týždeň bez alkoholu?

Kto predtým každý deň konzumoval alkohol, môže už v prvé dni pocítiť prvé telesné zmeny, ktoré sa počas týždňov ešte zvýšia. Bude mať lepší a hlbší spánok a vyššiu výkonnosť. Keď je pečeň odbremenená od alkoholu, začne okamžite odbúravať narhomadený tuk. Triglyceridy sa po niekoľkých týždňoch znížia, u cholesterolu to trvá dlhšie. Všeobecne sa však naša pečeň zotavuje veľmi rýchlo. 

Zdroj: pixabay

Mesiac bez alkoholu

V tomto smere existujú pre spomenuté obdobie čísla z Veľkej Británie, kde práve teraz prebieha spomínaná kampaň. Štúdie univerzity v Sussexe podľa “Dry January” (január bez alkoholu) z roku 2018 ukázali, čo vlastne vzdanie sa piva, vína a tvrdého alkoholu za mesiac prinesie. Po 31 dňoch účastníci získali väčšiu kontrolu nad konzumáciou alkoholu, mali viac energie, krajšiu pleť a menšiu hmotnosť. Okrem toho zaznamenali aj lepší spánok, nižší krvný tlak a vyššiu schopnosť koncentrácie. “Od mnohých účastníkov sme počuli, že sa cítia zdravšie a šťastnejšie. A že nepotrebujú alkohol, aby sa zabavili a relaxovali,” uviedol Richard Piper zo spoločnosti “Alcohol Change UK“, ktorá inicializovala januárovú kampaň. 

Odborníci tiež hovoria, že preťažená pečeň nás unaví. Kto sa vzdá alkoholu, je preto bdelejší, v lepšej kondícii a podáva väčší výkon. Alkohol narúša tiež bunkový metabolizmus. Tí, ktorí sa zbavia konzumácie alkoholu, majú výraznejšie črty a hladšiu pokožku.

Alkohol obsahuje veľa zbytočných kalórií. Kto sa denne zriekne dvoch jednotiek po 200 kalóriách, ušetrí mesačne 12-tisíc kalórií. To by teoreticky znamenalo dvojkilogramovú stratu hmotnosti.

Rok bez alkoholu

Pečeň je ako nová. Aj závažné poškodenie pečene spôsobené alkoholom je možné vyliečiť úplnou abstinenciou. Celý metabolizmus vrátane tráviacich procesov a spaľovania tukov prebieha rýchlejšie. V kombinácii s nárastom výkonnosti vďaka lepšiemu spánku a väčšej aktivite a lepšej kondícii sa dostaví celkovo lepší pocit zo svojho tela.

Ak by ste však nechceli úplne vynechať alkoholické nápoje zo svojho života, majte na pamäti pravidlá pre ich primeranú konzumáciu. Mužom je povolené denne vypiť pol litra piva alebo štvrť litra vína. Ženy však alkohol odbúravajú ťažšie. Mali by preto denne vypiť len polovicu toho, čo je povolené mužom.

Mohlo by vás zaujímať