Spoločnosť Top Zahraničné

Čaká nás príšerné leto, tvrdia vedci. Na takéto počasie sa však musíme pripraviť

Podľa meteorológov nás čaká extrémne horúce leto. Ilustračné foto: archív

BRATISLAVA – Sucho, lesné požiare a ohrozenie úrody. Už počas minulého leta spôsobili extrémne horúčavy v Európe ohromné škody. V tomto roku by malo počasie priniesť ešte vyššie a dlhotrvajúcejšie horúčavy. Vzhľadom na aktuálny stav sa tomu dá ťažko uveriť. Podľa amerických expertov by sa však teplo malo začať v júni na Pyrenejskom polostrove a odtiaľ by sa malo rozšíriť do severnej a východnej Európy.

 

Pokiaľ budeme veriť expertom z meteorologickej služby AccuWeather, potom by malo toto leto byť vo veľkej časti Európy ešte suchšie a teplejšie, ako minulý rok. Veľké suchá by znamenali ohrozenie úrody, pretože dážď má byť len veľmi vzácny, uviedol meteorológ Eric Leister.

Podľa mapky zverejnenej spomínanou stránkou sa aj na Slovensku máme na čo “tešiť”. Môžu hroziť aj lesné požiare a dlhé obdobia horúčav. Zdroj: AccuWeather

38 stupňov už nebude nič neobvyklé

Mimoriadne nebezpečné vlny horúčav počas letných mesiacov sa môžu z Portugalska rozšíriť až k Slovensku, Poľsku a Maďarsku. V týchto regiónoch už 38-stupňové horúčavy nebudú žiadnou raritou. Môže sa dokonca stať, že v niektorých lokalitách sa teploty vyšplhajú až na 43 stupňov.

Nebezpečenstvo lesných požiarov

S dlhodobým teplom rastie aj riziko lesných požiarov, a to predovšetkým v západných krajinách a v strednej Európe. Týka sa to severu Portugalska, severného Španielska, alpského regiónu, Nemecka a Českej republiky. Ani Slovensko nie je mimo ohrozenia.

V balkánskom regióne sa očakávajú búrky so silným vetrom, krupobitím a dažďom. 

Európe hrozí v lete sucho. Ilustračné foto: archív

Extrémne horúčavy v Izraeli a na Cypre

V okolí Stredozemného mora tiež vedci pozorujú možnú predzvesť ďalšieho horúceho leta. Najmä v Izraeli a na Cypre v uplynulých dňoch trápili ľudí vysoké teploty. Na konci minulého týždňa sa v hlavnom meste ostrovného štátu – v Nikózii – vyšplhali teploty na 40 stupňov. Je to neobvyklé pre toto obdobie, povedali meteorológovia v tamojšej štátnej televízii.

Galéria
Na Balkáne sa budú vyskytovať silné búrky. Ilustračné foto: pixabay
V mnohých regiónoch budú hroziť lesné požiare. Ilustračné foto: pixabay
Dážď bude skôr vzácnosťou. Ilustračné foto: pixabay
Sucho môže ohroziť úrodu. Ilustračné foto: pixabay
navigate_before
navigate_next