Zahraničné

Na viacerých miestach v Česku sa začali protivládne protesty

Protivládne protesty - Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

PRAHA – Na Staromestskom námestí v Prahe a na ďalších miestach v ČR sa v utorok začali ďalšie protesty namierené proti vláde a premiérovi Andrejovi Babišovi. Ich hlavným cieľom je podľa organizátora, ktorým je spolok Milion chvilek pro demokracii, vyjadriť nesúhlas s postupom kabinetu v čase epidémie koronavírusu. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Podľa organizátorov sa protesty konajú na 167 miestach v ČR. Akcia sa začala o 18.00 h. Okrem vyjadrenia nesúhlasu s postupom vlády v priebehu koronakrízy, netransparentnými nákupmi zdravotníckeho materiálu či “zastavením ekonomiky” a následnou nedostatočnou a pomalou finančnou pomocou podnikateľom je témou protestov opäť aj Babišov údajný konflikt záujmov.

Na úvod rečníci v Prahe pripomenuli, ako politici verejne ďakovali za rúška zakúpené z Číny, ale zato časť zákonodarcov odmietla poďakovať Taiwanu za darované pomôcky. “Ďakujeme, ďakujeme,” skandoval potom dav stoviek ľudí. Organizátori sa poďakovali aj predsedovi Senátu Milošovi Vystrčilovi, ktorý v utorok oznámil, že uskutoční diplomatickú návštevu Taiwanu.

Celá akcia sa začala s prihliadnutím na opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Na pražskom Staromestskom námestí bolo pred začiatkom akcie vidieť na zemi nakreslené značky. Demonštranti sa v utorok zišli aj na ďalších desiatkach miest, niekde sa akcia začala už o hodinu skôr.