Zahraničné Politika

Na Ukrajine sa bude konať druhé kolo prezidentských volieb

Na snímke ukrajinský herec a prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii po 1. kole ukrajinských prezidentských volieb v Kyjeve 31. marca 2019. (TASR/AP)

KYJEV – Ústredná volebná komisia na Ukrajine do poludnia (miestneho času) spracovala vyše 60 percent protokolov okrskových volebných komisií o výsledkoch hlasovania v nedeľných prezidentských voľbách.

 

Ako informovala agentúra UNIAN, z priebežného sčítania hlasov vyplýva, že Volodymyr Zelenskyj naďalej vedie, keď mu svoje hlasy odovzdalo 30,36 percenta voličov.

Celkovo 16,40 percenta voličov hlasovalo za súčasného prezidenta Petra Porošenka.

Expremiérku a líderku strany Vlasť Juliju Tymošenkovú podporilo vo voľbách 13 percent voličov, vyplýva z čiastkových neoficiálnych výsledkov.

Ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok na tlačovej konferencii v Kyjeve medzičasom potvrdila, že vo voľbách prezidenta sa bude musieť konať druhé kolo, “keďže je očividné, že ani jeden z kandidátov nezíska väčšinu hlasov”. Druhé kolo volieb sa bude konať 21. apríla.

ÚVK dodala, že volebné komisie sa budú vytvárať nanovo, keďže obaja postupujúci kandidáti majú právo “na rovné zastúpenie” svojich predstaviteľov vo volebných komisiách.

Hlasovanie v prvom kole volieb, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, prebiehalo vo všeobecnosti pokojne, čo v pondelok potvrdila aj ÚVK, ktorá dostala viaceré sťažnosti na priebeh volieb. Podľa tajomníčky ÚVK Nataľje Bernadskej nejde o závažné prípady porušenia zákona o voľbách. ÚVK sa však nimi bude zaoberať v zákonom stanovených lehotách.

Obyvatelia proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny sa na voľbách nezúčastnili.

Hlasovali však príslušníci jednotiek ukrajinskej armády, ktorí sú dislokovaní v blízkosti demarkačnej čiary v tejto oblasti. Podľa agentúry UNIAN vo veľkej miere nepodporili najvyššieho veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Petra Porošenka, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie. Porošenko aj v týchto volebných obvodoch skončil na druhom mieste za Zelenským.

Voľby podľa domácich pozorovateľov splnili medzinárodné štandardy

Ukrajinské občianske združenie Podpora, ktoré monitorovalo nedeľňajšie prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine, konštatovalo, že hlasovanie prebehlo v atmosfére konkurenčného boja za dodržania volebného zákona a základných štandardov medzinárodných organizácií.

Koordinátorka združenia Podpora Oľha Ajvazovská na pondelkovej tlačovej konferencii v Kyjeve zdôraznila, že napriek polarizácii ukrajinských médií a spolitizovaniu jednotlivých vládnych orgánov a miestnych samospráv “žiaden subjekt volebného procesu nemal monopol na komunikáciu s voličmi”.

Dodala, že prípady porušenia zákona zistené počas hlasovania sa nestali pre občanov prekážkou, aby mohli uplatniť svoje právo voliť a byť volení.

V deň volieb a pri sčítaní hlasov vo volebných miestnostiach aktivisti Podpory nezaznamenali porušenia zákona masového charakteru či také, ktoré by mohli významne ovplyvniť konečné výsledky, informovala agentúra UNIAN.

Za najčastejší prípad porušenia volebného zákona aktivisti označili pokusy o vydanie hlasovacieho lístka bez toho, aby volič členom volebnej komisie predložil svoj doklad totožnosti. K takémuto zneužitiu došlo v 14,5 percenta volebných miestností. Aktivisti však nezistili, že by šlo o systematický jav alebo zámer.

Ďalším prehreškom boli nerešpektovanie pravidla, že hlasovanie je tajné, a fotografovanie hlasovacích lístkov.

Ajvazovská vo vysielaní rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) uviedla, že oba prípady predstavujú vážne porušenie zákona.

Vysvetlila, že fotografovanie hlasovacích lístkov môže mať dva motívy: buď ide o túžbu zverejniť výsledky hlasovania na sociálnych sieťach, alebo to môže znamenať aj predaj voličského hlasu.

Takéto porušenie zákona o voľbách sa v celoštátnom meradle týkalo asi štyroch percent volebných miestností, uviedla Ajvazovská, ktorá poznamenala, že v porovnaní s voľbami z roku 2014 ide o nárast počtu takýchto prípadov o jedno až 1,5 percenta.

Aktivisti zaznamenali aj procesné chyby, najmä nesprávny priebeh ranných stretnutí volebných komisií. Ich podiel bol nižší ako v roku 2014, “čo je pokrok”, povedala Ajvazovská.

Podľa nej bola účasť v nedeľných voľbách o tri percentá vyššia ako v predchádzajúcich v roku 2014.