Zahraničné

Na Ukrajine došlo v deň volieb k útokom na server ÚVK, aj z Ruska, tvrdí Avakov

Arsen Avakov - Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

KYJEV – Počas prvého kola prezidentských volieb na Ukrajine zaznamenali tamojšie bezpečnostné zložky niekoľko pokusov o preniknutie na server Ústrednej volebnej komisie (ÚVK). V rozhovore pre spravodajský server lb.ua to v pondelok v Kyjeve povedal ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov.

Avakov uviedol, že v nedeľu 31. marca v čase od 19.00 h (miestneho času) monitoring expertov na kybernetickú bezpečnosť zaznamenal niekoľko pokusov o skenovanie zraniteľnosti webového servera ÚVK, čo naznačuje, že bol napadnutý hackermi. “Zistili sme IP adresy, z ktorých tieto pokusy prišli – nachádzajú sa v Rusku aj v Kyjeve,” uviedol Avakov.

Pokiaľ ide o kyjevské IP adresy, bezpečnostné zložky podľa Avakova predpokladajú, že ide o hacknuté routery. “Samozrejme, že ich lokalizujeme,” dodal. Spresnil, že so systémovými administrátormi ÚVK sa pracuje na zablokovaní týchto IP adries. Príslušní experti okrem toho monitorujú aj internú počítačovú sieť ÚVK. “Preverujeme každú aktivitu,” dodal Avakov.

Predsedníčka ÚVK Taťjana Slipačuková v pondelok uviedla, že počas noci na pondelok, keď sa vo volebných miestnostiach sčítavali odovzdané hlasy voličov, neboli zaznamenané žiadne výpadky v počítačovom systéme. Ukrajinské tajné služby pred prezidentskými voľbami opakovane upozorňovali, že ruské tajné služby plánujú mohutný počítačovú útok na server ukrajinskej ÚVK.