Domáce

Na transparentných účtoch majú aktuálne najviac financií Smer-SD, KDH a Za ľudí

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Najviac financií určených na kampaň do februárových parlamentných volieb majú aktuálne na transparentných účtoch strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a strana Za ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré sú voľne dostupné na internete. Politické strany môžu na volebnú kampaň minúť maximálne tri milióny eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Strany a hnutia musia mať na tento účel zriadené transparentné účty.

 

Smer-SD má na účte k dnešnému dňu vyše 677-tisíc eur. Vo štvrtok 30. januára previedla strana dvakrát po 150-tisíc eur firme hovorcu strany Jána Mažgúta JM Communication, ktorá má na starosti volebnú kampaň Smeru-SD. Nižšie financie na kampaň má na svojom účte vládna Slovenská národná strana (SNS), ktorej prostriedky sa pohybujú na úrovni 64-tisíc eur. Dnes si strana vložila na účet dokopy 50-tisíc eur. Tretia vládna strana Most-Híd disponuje sumou v celkovej výške 302-tisíc eur.

Z opozičných parlamentných politických strán má k dnešnému dňu najviac financií na transparentnom účte strana Sloboda a Solidarita (SaS), a to na úrovni 50-tisíc eur. Rovnakú sumu si SaS na účet vložila 30. januára. O 5-tisíc eur menej má hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré 1. februára vyčlenilo 37-tisíc eur na „tlačoviny, bannery a propagačné materiály“. Na billboardy a bigboardy minulo hnutie koncom januára sumu 101-tisíc eur.

O niečo menej 

Nižšími financiami disponuje v porovnaní s SaS a OĽaNO ďalšia opozičná strana, hnutie Sme rodina Borisa Kollára. K dnešnému dňu má k dispozícii necelých 8-tisíc eur, pričom za posledný týždeň sa na účte nediali platby v nejakých vysokých číslach. Financie poslednej parlamentnej politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) sú na účte na úrovni 26-tisíc eur. Strane dnes darovali istý obnos peňazí politické strany Priama demokracia a Národná koalícia. Prvá menovaná prispela sumou 3 100 eur, Národná koalícia zasa 5-tisíc eurami. Koncom januára si však ĽSNS previedla na svoj transparentný účet približne 17-tisíc eur.

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) má do februárových parlamentných volieb zriadené dva samostatné účty. Kým PS má podľa dostupných údajov na účte takmer 33-tisíc eur, Spolu disponuje sumou približne 10-tisíc eur. Vyšší obnos peňazí má k dnešnému dňu k dispozícii strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku, na ktorej transparentnom účte sa nachádza viac ako 308-tisíc eur. Posledný výraznejší vklad v hodnote 200-tisíc eur strana uskutočnila dnes 3. februára. Ešte vyššími prostriedkami disponuje KDH, na ktorého účte sa nachádza vyše 471-tisíc eur.

Parlamentné voľby 2020 sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať bude celkovo 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00