Domáce Spoločnosť Top

Na tradície myslia aj za múrmi väzníc. Niektorí odsúdení môžu dokonca sviatkovať s rodinou

Veľká noc sa oslavuje aj za múrmi väzníc. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Najkrajšie sviatky v roku, oslava jari či sviatky rodiny. Aj takýmito prívlastkami sa môže hrdiť Veľká noc. Na Slovensku je však množstvo mužov a žien, ktorí trávia aj tieto sviatky za múrmi niektorej z väzníc. I tam sa snažia prispôsobiť režim najväčším kresťanským sviatkom. 

 

Sviatočné obdobie sa vo väzniciach odráža v strave, ale aj v programe. “Už tradične býva program pre obvinených a odsúdených vo väzniciach počas veľkonočných sviatkov pestrý a obohatený o množstvo zaujímavých akcií,” vysvetlila pre Glob.sk Katarína Nováková z Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Podľa nej sa aj personál väzníc v tomto období snaží v rámci možností vytvoriť atmosféru hodnú najvýznamnejšieho kresťanského sviatku. Tradície sa odrážajú aj v strave. “Pri zostavovaní jedálnych lístkov sa prihliada na zvyky jednotlivých regiónov. Súčasťou menu sú jedlá zo zemiakov, špenátu, rýb, varených vajec, baranieho, hydinového i bravčového mäsa a nebudú chýbať ani ryby a údeniny. Čo sa týka dodržiavania pôstu, je to na individuálnom rozhodnutí väzňov,” informovala Nováková.

Môžu von až na päť dní

Väzni môžu v tomto období aj mimoriadne opustiť väznicu. Aj tu však platia špeciálne podmienky. Táto odmena sa udeľuje za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, plnení činností súvisiacich so všeobecným rozvojom osobnosti odsúdeného, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu. Voľno možno udeliť až na päť dní. “Mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemožno udeliť odsúdenému umiestnenému do ústavu s maximálnym stupňom stráženia,” dodáva Nováková. Rovnako je väzňom možné udeliť vychádzku, najviac však na 48 hodín.

Tradičné veľkonočné jedlá majú na svojom stole aj odsúdení. Zdroj: TASR / František Iván

Ako Nováková informovala Glob.sk ešte pred víkendom, približný počet väzňov, ktorí strávia sviatky so svojimi blízkymi bol 86 odsúdených. “V rámci pilotnej prevádzky využitia elektronického systému monitoringu osôb budú u jedného odsúdeného použité technické prostriedky na kontrolu pobytu a pohybu osoby v prikázaných zónach pomocou náramku a GPS zariadenia,” dodala.

Ježiš aj šport

Veľkonočné sviatky sa však v ústavoch budú zameriavať najmä na kresťanskú podobu sviatkov. “Nielen počas bežného roka, ale aj počas veľkonočných sviatkov sú väzenské zariadenia miestom, kde si väznené osoby majú možnosť pripomenúť si umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Väznené osoby sa môžu zúčastniť na slávení Veľkonočného trojdnia a katechéze,” opisuje Nováková priebeh sviatkov. Dodala tiež, že pre väzňov sú pripravené rôzne aktivity, ako napríklad vedomostné kvízy, prednášky, besedy, či premietania filmov.

Budú sa môcť zúčastniť aj rôznych športových súťaží či turnaje v spoločenských hrách. “Osobitná pozornosť je venovaná duchovným aktivitám cestou väzenských kaplánov a pastorov, ale aj externých zástupcov cirkví a náboženských spoločností realizovaných v ústavoch. Väznené osoby sa majú možnosť zúčastniť na Veľkonočnej svätej omši a katechéze. Odsúdení z Otvoreného oddelenia Prešov sa môžu zároveň zúčastniť na svätej omši v kostole v Solivare,” uzavrela Nováková.

Väzni sa môžu zúčastňovať liturgií. Zdroj: TASR / Marko Erd