Domáce Spoločnosť

Na STU vraj nie je ohrozená výučba. Časť zamestnancov však hrozí ostrým štrajkom

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vedenie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vylučuje možnosť, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu výučby na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU. Pre TASR to potvrdil hovorca STU Fedor Blaščák. Časť nespokojných zamestnancov fakulty pohrozila v uplynulých dňoch ostrým štrajkom. 

 

“Situácia na FIIT STU je vážna, prebiehajú rokovania na úrovni rektora a predsedu Správnej rady STU so všetkými zainteresovanými stranami v snahe nájsť prijateľné riešenie, aby sa situácia upokojila,” uviedol Blaščák.

Okamžitú rezignáciu dekana FIIT STU Ivana Kotuliaka žiada 31 zamestnancov fakulty v štrajkovej pohotovosti. V prípade nenaplnenia ich požiadavky sú pripravení vstúpiť k 17. februáru do ostrého štrajku a nezačať výučbu v letnom semestri. Pokračovanie štrajkovej pohotovosti zamestnancov vedenie fakulty prekvapilo. “Zároveň sme nemilo prekvapení, že kolegovia v štrajkovej pohotovosti sa rozhodli z našich študentov urobiť rukojemníkov,” uviedlo vo štvrtok vedenie FIIT STU pre TASR.

Podporujú aj študenti

Časť študentov fakulty podporilo 31 zamestnancov v štrajkovej pohotovosti. Informujú o tom študenti FIIT STU na sociálnej sieti s tým, že chcú, aby sa dekan Kotuliak vzdal svojej funkcie. Veria, že takýto krok môže pomôcť k opätovnému vybudovaniu dôvery na fakulte. Pod výzvou, ktorá vznikla vo štvrtok predpoludním, je podpísaných viac ako 100 študentov. “Pri pohľade na podpisy pod vyhlásením si uvedomujeme, že ide o mnohých zamestnancov, ktorí fakultu dostali tam, kde je a ktorí patria medzi študentmi k najlepšie hodnotených učiteľov,” tvrdia študenti s tým, že ich rešpekt a podporu si nezískali len ako učitelia či výskumníci. “Títo ľudia sa napriek všetkému, čo to pre nich môže znamenať, postavili na stranu hodnôt, ktoré majú definovať našu fakultu,” dodali študenti.

Aj zástupcovia spoločností, ktoré aktívne rozvíjajú spoločné vedecko-výskumné aktivity s FIIT STU, chcú, aby sa situácia na fakulte vyriešila. V otvorenom liste, ktorý adresovali Akademickému senátu (AS) STU a vedeniu FIIT STU, zároveň uvádzajú, že sú kedykoľvek pripravení poskytnúť súčinnosť pri riešení situácie na fakulte, avšak za jasného dodržiavania demokratických princípov, otvoreného dialógu a transparentnosti.