Spoločnosť Zahraničné

Na spomienkovom akte v meste Christchurch sa zúčastnili desaťtisíce ľudí

Na spomienkovom akte v meste Christchurch sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. (SITA/AP)

CHRISTCHURCH – Viac ako 23-tisíc ľudí sa v piatok zúčastnilo smútočného aktu v novozélandskom meste Christchurch, aby si uctili pamiatku 50 obetí nedávnej streľby v dvoch miestnych mešitách. Informovala o tom agentúra DPA. 

 

Na zhromaždení, ktoré naživo vysielala televízia a bolo premietané na verejných priestranstvách mnohých novozéladnských miest, vystúpila so svojím príhovorom aj premiérka tohto ostrovného štátu – Jacinda Ardernová.

“Salam alejkum. Pokoj vám. To boli slová komunity, ktorá tvárou v tvár nenávisti a násiliu mala právo vyjadriť hnev, avšak namiesto toho otvorila svoje dvere pre nás všetkých, aby sme mohli trúchliť spolu s ňou,” vyhlásila na margo miestnej moslimskej komunity Ardernová.

Svoj príhovor urobila v maorijčine – jazyku pôvodného obyvateľstva Nového Zélandu – a čierny hidžáb, v ktorom vystupovala na predošlých spomienkových zhromaždeniach, taktiež vymenila za tradičný maoríjský plášť.

Z teroristického útoku v mešitách v Christchurchi, ktorý si 15. marca okrem 50 obetí na životoch vyžiadal aj 50 zranených, bol obvinený 28-ročný austrálsky pravicový extrémista.