Domáce Politika

Na Slovensku je nutné riešiť regionálne rozdiely. ZMOS navrhuje nové ministerstvo

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Od zriadenia ministerstva pre miestny rozvoj je možné očakávať systematickú podporu rozvoja regiónov s určením jasného ministerstva zodpovedného za pomerne širokú oblasť úloh. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Politologička Renáta Dulinová Bzdilová si, naopak, nemyslí, že je nevyhnutné vytvárať ďalšie ministerstvo či post podpredsedu vlády.

 

Obaja tým reagovali na nedávne vyjadrenie novozvoleného poslanca Národnej rady SR za stranu Za ľudí a primátora mesta Hlohovec Miroslava Kollára, ktorý naznačil, že by mohlo vzniknúť samostatné ministerstvo zaoberajúce sa regionálnou politikou, prípadne funkcia podpredsedu vlády pre túto oblasť. Odôvodňoval to predovšetkým tým, že regionálne rozdiely nie je možné znižovať, ak neexistuje komplexná politika vlády. Kollár zároveň agentúre SITA potvrdil, že táto téma bude predmetom ďalších rokovaní na úrovni podpredsedov potenciálnych koaličných strán.

„Slová pána Kollára zrejme reflektujú na prioritu ZMOS-u z minuloročného snemu, kde sme práve zriadenie ministerstva pre miestny rozvoj definovali ako užitočnú požiadavku. Dlhodobo sme svedkami toho, ako je program rozvoja vidieka pod ministerstvom pôdohospodárstva, miestny rozvoj patrí rezortu dopravy, regionálny rozvoj je v pôsobnosti úradu vlády a cezhraničné projekty sú na ďalších ministerstvách,“ priblížil Kaliňák. V dôsledku toho je to podľa neho slabo koordinované a nesystémové. Od zriadenia tohto ministerstva by preto v ZMOS-e očakávali systematickú podporu rozvoja regiónov.

Názory sa rôznia

Politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová si naopak nemyslí, že je nevyhnutné vytvárať ďalšie ministerstvo či post podpredsedu vlády. „Regionálne rozdiely na Slovensku sú dlhoročným problémom a práve táto vláda si môže túto agendu určiť ako svoju prioritu. Aj keď je agenda rozdelená medzi kompetencie viacerých ministerstiev, môže predsa vhodným nastavením fungovať efektívne,“ ozrejmila.

Pri vytvorení takéhoto ministerstva by boli podľa nej kľúčové zdroje financovania a presné kompetencie ministerstva. „Od pána Kollára sme zatiaľ konkrétnu víziu nepočuli. Vieme sa teda nateraz baviť len v teoretickej rovine s kusými informáciami. Nové ministerstvo či funkcia podpredsedu vlády pre konkrétnu oblasť znamená ďalšie výdavky, čo v konečnom dôsledku môže znamenať menej peňazí v štátnom rozpočte a tak menej peňazí pre znižovanie regionálnych rozdielov,“ vysvetlila politologička. Doplnila, že prvoradé je vydať sa cestou zefektívnenia súčasného nastavenia.

Strana Za ľudí a predovšetkým jej predseda Andrej Kiska, sa viackrát vyjadril, že nie je spokojný s rozdelením ministerstiev medzi potenciálnych koaličných partnerov v pomere 8-3-2-2, pretože niektoré rezorty majú podľa jeho slov vyššiu relevanciu. Sila jednotlivých rezortov nie je z pohľadu rozpočtu alebo kompetencií rovnaká ani podľa Dulinovej Bzdilovej. „Jeho vyjednávacia pozícia je však vzhľadom na volebný výsledok najslabšia spomedzi strán vznikajúcej štvorkoalície. Musí silne argumentačne a tiež takticky operovať, aby získal čo najvyšší podiel na moci. Možno aj práve toto je dôvodom návrhu nového ministerstva,” uzavrela politologička.