Domáce Politika

Na Slovensku budú rokovať vojenskí zdravotníci z krajín V4

Peter Gajdoš - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Na Slovensku sa v pondelok (4. 2.) stretnú vojenskí zdravotníci z krajín Vyšehradskej skupiny. Konferenciu vojenského zdravotníctva organizuje Úrad hlavného lekára SR. Podujatie sa uskutoční v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti slovenského predsedníctva v tomto formáte. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

“Na konferenciu prijali pozvanie aj zástupcovia Centra výnimočnosti pre vojenskú medicínu Budapešť a Multinárodného zdravotníckeho koordinačného centra Koblenz. Celkovo sa na podujatí zúčastní 61 zahraničných a 19 slovenských delegátov,” priblížila. Ako ďalej Capáková uviedla, cieľom prvého ročníka medzinárodnej konferencie je prehĺbiť obrannú spoluprácu krajín aj v oblasti vojenského zdravotníctva. Vojenskí lekári a zdravotníci sa budú podľa Capákovej venovať možným prienikom spolupráce pri odstraňovaní  nedostatkových spôsobilostí, akými je napríklad zdravotnícka evakuácia vzdušnými prostriedkami.

Venovať sa budú aj oblasti výcvikového procesu, vzdelávania príslušníkov zdravotníckych jednotiek, ochrany jednotiek počas nasadenia, zdravotníckej podpore pre špeciálne operácie, veterinárnej podpore a zdravotníckej logistike.Konferencia vojenského zdravotníctva krajín V4 pod názvom Visegrad Military Medicine Conference – VIMIMED 2019 bude zameraná na výmenu poznatkov medzi zúčastnenými krajinami, nadviazanie užšej spolupráce, zvýšenie interoperability počas spoločného nasadenia, ako aj na podporu vzájomnej spolupráce  v rámci zdravotníckych jednotiek. Ako Capáková dodala, zámerom MO SR je iniciovať pre túto oblasť pravidelné každoročné stretnutia a zintenzívniť vzájomnú spoluprácu. Podujatie potrvá do štvrtka (6. 2.).