Domáce Politika Spoločnosť Top

Francúzsky prezident je na Slovensku. Vzácna návšteva spôsobuje chaos na cestách

Emmanuel Macron
Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Na Slovenko pricestoval francúzsky prezident Emmanuel Macron. V Prezidentskom paláci ho oficiálne prijal prezident Andrej Kiska. Na úvod zazneli hymny oboch krajín. Potom nasledovala prehliadka čestnej stráže. Macron sa stretne aj s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). V súvislosti s jeho návštevou budú v Bratislave rozsiahle dopravné obmedzenia, najmä v centre a na diaľniciach D1 a D2. Operatívne sa môžu meniť aj trasy liniek mestskej hromadnej dopravy.

Kiska sa s Macronom stretol v Prezidentskom paláci. Podľa Kancelárie prezidenta SR budú rokovať predovšetkým o budúcnosti EÚ, aktuálnom vývoji v regióne aj o situácii v Európe a vo svete. Následne sa francúzsky prezident presunie na Bratislavský hrad, kde ho privíta Pellegrini. Ten bude s Macronom diskutovať najmä o bilaterálnych vzťahoch. Spoločne si tiež pripomenú 100. výročie vzniku Československej republiky a absolvujú prehliadku mesta.

Francúzsky prezident a slovenský premiér následne na podujatí Formovanie budúcnosti Európy vystúpia s príhovormi a zapoja sa do diskusie s verejnosťou. Diskusia je iniciatívou francúzskeho prezidenta a nadväzuje na sériu konzultácií prezidenta Macrona s občanmi v hlavných mestách Únie. Verejné podujatie sa uskutoční v Primaciálnom paláci, kde Macrona privíta bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Ochromená doprava

Presuny delegácie budú sprevádzať dopravné obmedzenia v dopoludňajších aj popoludňajších hodinách. Polícia odporúča vyhnúť sa diaľnici D1 od Zlatých Pieskov po Einsteinovu ulicu od 10.00 do 12.00 h a od 16.00 do 18.00 h. Národná diaľničná spoločnosť dodáva, že uzavretá bude aj diaľnica D2 v úseku tunela Sitina v smere z Malaciek do Bratislavy, a to v čase od približne 16.30 do približne 18.00 h. Doprava bude počas uzávery diaľnice presmerovaná na miestne komunikácie.

V čase od 12.15 do 12.45 h budú uzavreté Hodžovo námestie a Palisády v oboch smeroch v úseku po Bratislavský hrad. V čase od 14.15 do 14.45 h budú opäť uzavreté Palisády, Hodžovo námestie, Suché mýto, Námestie SNP, Špitálska ulica, Štúrova ulica a Jesenského ulica. V čase od 17.00 h do 17.30 h budú uzavreté Uršulínska ulica, Námestie SNP, Suché mýto, Hodžovo námestie, Staromestská ulica, Most SNP, Einsteinova ulica a diaľničný obchvat v smere na Trnavu.

Linky mestskej hromadnej dopravy budú dispečeri Dopravného podniku Bratislava (DPB) operatívne skracovať alebo odkláňať podľa pokynov polície. Informácie o zmenách môže cestujúca verejnosť nájsť na elektronických infotabuliach na dotknutých trasách, webovej stránke a profile DPB na sociálnej sieti. Podnik tiež v tejto súvislosti avizoval posilnenie dispečerských hliadok.

 

Galéria
Andrej Kiska. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Francúzsky prezident Macron sa stretne aj s premiérom Petrom Pellegrinim. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next