Spoločnosť Zahraničné

Na slobodu sa tak skoro nedostane. ,,Miešač” metanolu neuspel s odvolaním proti doživotnému trestu

Zdroj: pixabay.com

PRAHA – Český Ústavný súd (ÚS) zamietol sťažnosť Tomáša Křepelu, ktorý sa podieľal na miešaní smrtiaceho alkoholu obsahujúceho metanol. Potvrdil pôvodný doživotný trest, proti ktorému odsúdený namietal, informoval v piatok server Novinky.cz.

 

Křepela bol jednou z hlavných postáv takzvanej metanolovej aféry, ktorá Českom otriasla v roku 2012. Po konzumácii kontaminovaného alkoholu vtedy zomreli desiatky ľudí a mnohí ďalší sa priotrávili.

Vo svojej sťažnosti predloženej ÚS poukazoval Křepela na viacero údajných pochybení, ktorého sa v jeho prípade mali dopustiť justičné orgány. Súd však jeho argumenty v decembri odmietol ako zjavne neopodstatnené a už predtým vyriešené inými súdmi. Odsúdený sa okrem iného sťažoval na to, že počas súdnych pojednávaní nemohol nerušene hovoriť. Namietal aj voči údajnému porušeniu práva na zákonného sudcu a poukazoval na údajné chyby pri odbere vzoriek kontaminovaného alkoholu.

Spolu s Křepelom bol na doživotie odsúdený aj ďalší “miešač” metanolu, Slovák Rudolf Fian. Obaja boli usvedčení z trestného činu všeobecného ohrozenia. Text právoplatného rozsudku spomína najmenej 117 otrávených ľudí, z ktorých najmenej 38 zomrelo.

Obaja muži sa už pokúšali dosiahnuť zmiernenie trestu u Najvyššieho súdu ČR, avšak neuspeli. Ústavná sťažnosť tak bola v tomto smere ich poslednou možnosťou. Fianovo odvolanie ÚS zamietol už vlani v júni. Křepela podľa súdu v roku 2012 zaobstaral 5000 litrov metylalkoholu a pomohol Fianovi namiešať 10-tisíc litrov kontaminovanej zmesi, ktorá obsahovala i bežný etanol. Ďalšie osoby sa potom podieľali na distribúcii smrtiaceho “koktailu” po celej ČR. Aféra prepukla v septembri 2012, keď v Havířove zomrel prvý otrávený človek.