Domáce Politika Top

Na scéne je opäť Kočner. Vzťah s ním musel pred poslancami vysvetľovať Pellegrini

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať z funkcie premiéra Petra Pellegriniho, na piaty pokus otvorili. Piatkové popoludnie tak v parlamente patrilo predsedovi vlády a poslancom, ktorí žiadajú jeho hlavu. Najskloňovanejšie meno v sále však aj napriek tomu patrilo niekomu inému – Marianovi Kočnerovi. Názory na to, kto sa s ním stretával, písal si a komunikoval viac, sa rozchádzajú.

 

Aktualizované 23:55 po skončení rozpravy

Dôvodom zvolania mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády bola jeho nečinnosť v prípade štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Opozícia žiadala jej odvolanie kvôli údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom. Keď tak premiér bez jasných dôkazov urobiť nechcel, pristúpili k ďalšiemu kroku a iniciovali mimoriadnu schôdzu, na ktorej chceli Pellegriniho odvolávať. Minulý piatok, presne pred týždňom, sa však k tomu nedostali. V sále sa totiž neprezentovalo dostatok poslancov na to, aby bola schôdza otvorená. Nepomohlo ani polhodinové čakanie a opakovaný pokus.

Mimoriadna schôdza sa tak presunula na pondelok. Opäť sa však opakoval minulotýždňový scenár a poslanci ani na druhý pokus schôdzu neotvorili. Predseda parlamentu sa tak rozhodol presunúť bod venovaný odvolávaniu premiéra na záver riadnej schôdze. To už však opozícia zbierala podpisy na ďalšie zvolanie ďalšej mimoriadne schôdze, no s tým istým zámerom – odvolať premiéra z funkcie. Tá bola zvolaná opäť na piatok. A dočkala sa aj otvorenia.

Igor Matovič. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V znamení Kočnera

Odvolávanie premiéra, ktoré začalo dnes o 13. hodine, sa zatiaľ nieslo v znamení Mariana Kočnera a toho, s kým udržiaval kontroverzný podnikateľ kontakt. Spomínali ho poslanci opozície rovnako ako aj tí koaliční. Ako prvý si slovo zobral navrhovateľ Igor Matovič. Na Pellegriniho adresu povedal, že je najzbytočnejším premiérom v histórii Slovenska a opäť mu vytkol, že z funkcie neodvolal Moniku Jankovskú. Počas svojho takmer dve hodiny trvajúceho vystúpenia okrem iného pripomenul správy, ktoré si o Monike Jankovskej mal Kočner, obvinený v prípade vraždy Jána Kuciaka, písať s ďalšou obvinenou Alenou Zsuzsovou. Kočner si mal zároveň podľa medializovaných informácií písať aj s osobou, ktorú mal v telefóne uloženú ako Monika Jankovská. Tá takýto kontakt s Kočnerom síce popierala, no niekoľko dní po medializovaní kauzy oznámila, že končí. Pre opozíciu to však už bolo neskoro. Trvala na tom, že to mal byť Pellegrini, kto ju mal hneď po medializovaní informácií odvolať.

Marian Kočner je momentálne vo väzbe kvôli kauze zmenky. Politici zatiaľ v parlamente diskutovali aj o tom, kto sa s ním stretával viac. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pellegrini sa o funkciu báť nemusí

Premiér si schôdzu venovanú svojmu odvolávaniu v pléne Národnej rady odsedel spoločne s niektorým členmi svojho kabinetu. Vo svojom prejave reagoval najmä na osobu Igora Matoviča a vyjadril nesúhlas s tým, že by mal skončiť kvôli tomu, že neodvolal Jankovskú. „Myslel som si, že keď ma raz budú odvolávať, tak to bude pre to, že som zradil záujmy Slovenskej republiky alebo Ústavu,“ vyhlásil. S tým, že by mal stoličku predsedu vlády opustiť kvôli tomu, že Monika Jankovská neskončila vo funkcii hneď vtedy, keď o to požiadala opozícia, považuje za smiešne.

Nespokojný bol tiež s tým, že ho opoziční poslanci spájajú s Kočnerom. „Za vašej vlády chodil Kočner so Sulíkom na raňajky, za mojej vlády tento človek sedí v base a je vyšetrovaný,“ odkázal.

Poslanci dnes o tom, či Pellegrini zotrvá aj naďalej v premiérskom kresle, nerozhodli. Rozpravu ukončili krátko pred polnocou po takmer 11 hodinách. Hlasovať sa má až v utorok o 9. hodine. Pravdepodobnosť, že by bola Pellegrinimu vyslovená nedôvera a spoločne s ním by padla celá vláda, je však veľmi malá. Ako v piatok po rokovaní koaličnej rady povedal predseda parlamentu a vládnej SNS Andrej Danko, Pellegrini má podporu koalície.