Bratislava Regióny

Na ružinovských poslancov bude tlačiť petícia, ktorú podpísal aj starosta

BRATISLAVA/RUŽINOV – Otázka rozpočtu a financovania kultúry v Ružinove sa rieši aj s pomocou petície. Na internete sa objavila v sobotu len 3 dni dozadu, podpisujú ju tiež ľudia z Bánoviec nad Bebravou, z Košíc či Modry. Podľa petičného výboru ju zbierajú v papierovej forme od decembra, podpísali ju aj osobnosti, ako je spevák Jožo Ráž, herečka Zuzana Tlučková, herec Marcel Ochránek, herec Peter Kočiš,  režisér Svetozár Sprušanský, tanečník Fredy Aisy, operný spevák Miroslav Dvorský či spevák Robo Opatovský. Svoj podpis pripojil aj starosta Dušan Pekár či poslankyňa Lucia Štasselová.

Tá si k situácii neberie na svojom profile na sociálnej sieti žiadne servítky. Tvrdí, že ide o “trestnú akciu”, pri ktorej poslanci, ktorí sú v opozícii k starostovi Pekárovi, chcú Cultusu (respektíve jej riaditeľke) len “seknúť po krku”. Navrhovanú zmenu – presun peňazí z kultúry na sociálne veci – považuje za účelovú “a ten, kto ju vymyslel, nemal ani potuchu, čo je krok dva”. Usudzuje tak zo stretnutia s riaditeľmi sociálnych zariadení, ktoré malo mať podľa nej byť “trápením”.

Organizátori petície sa boja, že rozhodnutím poslancov utrpia tanečné a spevácke súbory, záujmové krúžky, športové kluby, seniorské centrá, divadlá a občianske združenia pôsobiace v Ružinove. Nebude sa vraj môcť pokračovať v postupnej revitalizácii kultúrnych domov a podľa nich hrozí dokonca ich zatvorenie a prepúšťanie zamestnancov. Cieľom petície je tak podľa organizátorov zachovať rozpočet Cultusu Ružinov, aby naďalej mohol aspoň v rovnakom rozsahu podporovať kultúrne a vzdelávacie aktivity pre občanov.

Poslanec Alscher, jeden z iniciátorov zmeny v rozpočte, ale hovorí: „Návrh zobrať peniaze určené na prevádzkovú činnosť vychádza z toho, že Cultus za ostatné roky zvýšil príjmy z podnikateľskej činnosti, ktoré postačujú na potreby prevádzkovej činnosti.“

FOTO: SITA, FB Lucia Štasselová