Bratislava Regióny Top

Na Ružinov sa usmialo šťastie. Pravdepodobne bude môcť opäť čerpať eurofondy

BRATISLAVA/RUŽINOV – Pred rokom bola Mestská časť Ružinov zapísaná do registra subjektov, ktoré porušili zákaz nelegálneho zamestnávania Národného inšpektorátu práce. To malo za následok, že Ružinov stratil na 5 rokov možnosť čerpať štátne dotácie vrátane eurofondov. Kritika sa vtedy zniesla najmä na starostu Dušana Pekára, no chyba sa nedala napraviť. Po necelom roku sa ale na Ružinov možno usmialo šťastie.

Na konci roku 2017 totiž poslanci NR SR schválili miernejšiu formu zákona o nelegálnom zamestnávaní. Neprihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne v lehote do siedmich dní sa už nemá po novom považovať za nelegálne zamestnávanie. Od 1.1. 2018 zákon vstúpil do platnosti a MČ Ružinov na jeho základe bude požadovať výmaz z registra porušovateľov. Tým by si Ružinov po roku opäť otvoril cestu napríklad k Integrovanému regionálnemu operačnému programu, ktorý má zabezpečiť bezpečnú a ekologickú dopravu v regiónoch, ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám vrátane oblastí sociálnej  a zdravotnej infraštruktúry.

Kameňom úrazu môže ale byť, že táto zmena zákona o nelegálnom zamestnávaní sa nemá týkať prípadov, keď sa u zamestnávateľa začne kontrola zameraná na nelegálne zamestnávanie. Tá v prípade Ružinova prebehla ešte v roku 2016.

FOTO: SITA/Michal Svítok