Domáce Politika

Na rozvojovú spoluprácu vynaložilo Slovensko viac ako sto miliónov eur. Tak to schválila vláda

Miroslav Lajčák. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovensko v roku 2018 na rozvojovú spoluprácu vynaložilo viac než 117,5 milióna eur, čo predstavuje 0,13 percenta jeho hrubého národného dôchodku (HND). Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

 

Tri štvrtiny oficiálnej rozvojovej pomoci Slovensko vynaložilo v rámci multilaterálnej spolupráce, teda prostredníctvom príspevkov do medzinárodných organizácií, ako sú UNICEF alebo OSN. Na bilaterálnu rozvojovú spoluprácu SR vynaložila 28,26 milióna eur.

Najviac prostriedkov z oficiálnej bilaterálnej rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Slovenska smerovalo do Ázie, nasledovanej Európou a Afrikou. Rezort diplomacie to vysvetľuje najmä zvýšením finančných príspevkov na riešenie migrácie. Táto pomoc sa realizovala napríklad cez zverenecké fondy EÚ.

Lajčák označil hodnotenie výboru OECD za mimoriadne pozitívne

Z Európy Slovensko najviac poslalo Srbsku (0,9 milióna eur) a z Ázie Turecku (2,32 milióna eur). Z afrických krajín dominuje Keňa, ktorá od Slovenska dostala 1,17 milióna eur a podľa rezortu diplomacie je kľúčovým partnerom v oblasti bilaterálnej rozvojovej spolupráce. Slováci v roku 2018 Keňanom prispeli napríklad na projekty v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a podpory podnikania.

Správa tiež vyzdvihuje, že v roku 2018 Slovensko prvýkrát absolvovalo hodnotenie rozvojovej pomoci výborom OECD. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hodnotenie výboru OECD označil za “mimoriadne pozitívne”. Slovensko však nesplní dobrovoľný záväzok posielať do roku 2030 na rozvojovú pomoc 0,33 percenta HND. V pláne má len navýšenie na 0,22 percenta HND.

To kritizovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácii (MVRO). Okrem odmietnutie zvýšenia objemu rozvojovej pomoci na 0,33 percenta hrubého národného dôchodku (HND) jej prekáža napríklad aj to, že s ňou rezort nekonzultoval ďalšie plány.