Zahraničné

Na rozpustenie ukrajinského parlamentu nie je právny dôvod, tvrdí politológ. Premiér podá demisiu

Volodymyr Hrojsman - Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

KYJEV – Blok Petra Porošenka (BPP) – Solidarita, ktorý má v ukrajinskom parlamente väčšinu, v pondelok deklaroval pripravenosť na voľby do Najvyššej rady, a to tak predčasné, ako aj v riadnom termíne. Vo svojom vyhlásení však BPP upozornil, že právo hlavy štátu na rozpustenie parlamentu je možné využiť len za istých podmienok a v plnom súlade s ústavou.

BPP reagoval na inauguračný prejav nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v ktorom avizoval rozpustenie parlamentu. BPP vo svojom vyhlásení poukázala na to, že podstatou demokracie je rešpektovanie zvyklostí, a upozornil, že opak tejto situácie je “autoritárstvo”.

Vo svojom vyhlásení sa BPP prihlásil aj k pripravenosti brániť hodnoty, ktoré bránil a presadzoval posledných päť rokov vrátane integrácie Ukrajiny do EÚ a NATO. Vyjadril súčasne ľútosť, že dosiahnutie týchto cieľov nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave nespomenul.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman v pondelok oznámil, že v súvislosti s nástupom Volodymyra Zelenského do úradu prezidenta podá v stredu demisiu. Informovala o tom agentúra AFP. “Rozhodol som sa ponúknuť svoju rezignáciu v stredu po zasadnutí vlády,” vyhlásil Hrojsman počas tlačovej konferencie.

Zelenským avizovaný zámer rozpustiť parlament kritizoval na sociálnej sieti Facebook aj odborník pre oblasť práva, predseda predstavenstva ukrajinského Centra pre politické a právne reformy Ihor Koliuško, ktorý sa domnieva, že neexistujú ústavné dôvody na rozpustenie ukrajinského parlamentu.

Koliuško podľa agentúry Ukrinform napísal, že “sa začínajú plniť najhoršie predpovede”. Zelenskyj sa podľa neho rozhodol “začať svoje pôsobenie v prezidentskom úrade protiústavným krokom”, pretože pre tento krok – rozpustenie parlamentu – neexistuje žiadny ústavný dôvod.  Upozornil tiež, že “antiparlamentarizmus a výzva na priamu demokraciu”, čoho “bol Zelenského program plný, sú dva hlavné nástroje alebo príznaky snahy o uzurpáciu moci.”

Koliuško dodal, že takto postupovala “väčšina diktátorov: povedali, že realizujú vôľu ľudu, zatiaľ čo pomlčali o zvrchovanosti práva, ústave či o zákonoch”.  Ukrajinský politológ na záver svojho príspevku na Facebooku vyjadril nádej, že “v Najvyššej rade sa nájde 45 poslancov, ktorí sa nebudú báť podpísať návrh na obhajobu ústavy adresovaný ústavnému súdu.”

Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave vyzval poslancov, aby dva mesiace do predčasných volieb využili na schválenie zákona, ktorý by im odňal imunitu pred trestným stíhaním. Žiadal od nich aj prijatie zákona proti nelegálnemu obohacovaniu sa a podporu pre jeho návrh na odvolanie ministra obrany, šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a generálneho prokurátora. Títo všetci sú spojencami bývalého prezidenta Petra Porošenka. V inauguračnej reči tiež uviedol, že jeho prvou úlohou bude ukončenie konfliktu s Moskvou podporovanými separatistami na východe krajiny.

Zelenskyj zvolal konzultácie o rozpustení parlamentu

Európska únia podporí rozhodnutie o rozpustení ukrajinského parlamentu, ktoré bude v súlade s vôľou občanov a ústavou. Podľa agentúry Ukrinform to v pondelok na brífingu v Kyjeve uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Šefčovič povedal, že záujmom Európskej únie je, aby sa vysoká miera demokratického správania počas predvolebnej kampane i prezidentských volieb prejavila aj teraz. “My, z našej strany (ako EK) podporíme akékoľvek rozhodnutie, ktoré je v súlade so želaním ukrajinského národa a ukrajinskou ústavou,” vyhlásil Šefčovič. Kým viacerí ukrajinskí politici jeho krok  rozpustiť ukrajinský parlament vítajú, iní vyzývajú na opatrnosť a nutnosť postupovať v súlade s ústavou.

Francúzsky denník Le Monde upozornil, že poslanci by sa mohli postaviť proti Zelenského zámeru, čím by otvorili spor o výklad ústavy.  Z ukrajinskej ústavy totiž vyplýva, že prezidentovo rozhodnutie o rozpustení parlamentu môže nasledovať až po tom, ako predseda parlamentu konštatuje nefunkčnosť vládnej koalície. K tomuto kroku zatiaľ na Ukrajine nedošlo, upozornil Le Monde. Takéto konzultácie Zelenskyj zvolal na utorok. Podľa agentúry Ukrinform sa uskutočnia v budove Kancelárie prezidenta v Kyjeve.