Regióny Trenčín Partizánske

Na pôvodne zanedbanom pozemku v Partizánskom budujú komunitnú záhradu

Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

PARTIZÁNSKE – Svoju komunitnú záhradu budú mať aj Partizánčania. Baťoviansku záhradu budujú mamy dobrovoľníčky už dlhšie na pôvodne zanedbanom pozemku na Škultétyho ulici, ich cieľom je i priblížiť stále aktuálne baťovské myslenie obyvateľom, vzdelávať a ponúknuť priestor na oddych.

 

Baťovianska záhrada je podľa nej výsledkom spolupráce skrášľovacieho spolku i občianskeho združenia GaBA, ktoré na území mesta vyvíja montessori aktivity. “Tento priestor je pre nás tradičným pre Baťovany. Je to posledná baťovská záhrada, ktorá mala slúžiť ľuďom všetkých vekových kategórií na aktívny, ale aj pasívny oddych,” povedala Miriam Miková z občianskeho združenia Skrášľovací spolok Partizánske.

Záhrada sa nachádza na priestore s rozlohou 2500 štvorcových, metrov, ktorý pôvodne obkolesuje baťovská architektúra, na začiatku sa podľa nej v nej nič nenachádzalo, len dva vzrastlé ihličnaté a jeden listnatý strom, ako i tráva. “Povedali sme si, že chceme zachovať aj históriu, ale chceme aj kvalitné vzdelávanie pre deti rôzneho veku. Práve kombinácia občianskeho združenia GaBa a skrášľovacieho spolku nesie nielen myšlienku baťovskú, ale i edukačnú, smerom k montessori a environmentálnym aktivitám,” skonštatovala.

Baťovianska záhrada by mala byť uzamykateľná a rozčlenená na rôzne časti. Nachádzať sa v nej bude i priestor na triedenie odpadu, dobrovoľníčky tam tiež zbierajú dažďovú vodu, z ktorej budú neskôr záhradu polievať. “Bude tu i bylinková záhrada, kompostovisko a osem vyvýšených záhonov, kde budeme pestovať zeleninu, s čím nám budú pomáhať deti z cirkevnej základnej školy. Aktivity budeme realizovať v prípade nepriaznivého počasia v našom domčeku. Na hry pre deti budú slúžiť dve veľké drevené platne, tiež pumptracková dráha. Budú tu i ohnisko, učebňa na vzdelávanie, začali sme i s výsadbou kríkov,” priblížila Miková. V záhrade podľa nej nechýbajú ani ovocné stromy, ktoré sa kedysi pestovali v Partizánskom, vzniknú tam i lúky. Súčasťou tímu je i krajinná architektka, ktorá sa postarala i dizajn priestoru. Dobrovoľníčky získali na svoje aktivity viacero grantov. Záhradu chcú sprístupniť verejnosti v apríli budúceho roka.