Top Župné voľby

Na post prešovského župana bude kandidovať aj právnik Ján Garaj

PREŠOV – Ďalším kandidátom na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) je 40-ročný právnik Ján Garaj z Prešova. O tento post sa bude uchádzať ako nezávislý kandidát, v súčasnosti už má k dispozícii vyše tritisíc podpisov občanov na podporu svojej kandidatúry.

Tú na dnešnej tlačovej besede zdôvodnil snahou o zmenu štruktúry a spôsobu riadenia a záchrany hodnôt človečenstva, ktoré majú byť základom pre zdravý rodinný život, podnikateľské prostredie a fungovanie verejných organizácií a celého súkromného sektora v kraji.

Zmena riadenia

Ako ďalej Garaj uviedol, zmenu riadenia vidí v postupnej obmene zamestnancov a funkcionárov úradu a to tak, že jednu tretinu z ich celkového počtu si zvolí predseda PSK, druhú tretinu poslanecký zbor bez ohľadu na politickú príslušnosť a na ďalšiu tretinu zamestnancov budú vyhlásené výberové konania zverejňované s mesačným predstihom. Garaj by pri svojom zvolení chcel zriadiť aj neformálnu radu kraja, ktorá by ako poradný orgán mala určovať ciele činností orgánov PSK.

Ambíciou je tiež vyvinúť tlak na presídlenie niektorého z ústredných orgánov štátnej správy alebo iného vyššieho orgánu verejnej štruktúry do regiónu PSK. Novým prvkom má podľa neho byť aj prístup k rómskej problematike, ktorú chce riešiť aj vyzdvihovaním vzorov a prezentovaním pozitívnych príkladov, ako túto komunitu resocializovať.

Chce hovorcu z rómskej komunity

Uskutočniť to chce aj vyberaním najschopnejších jednotlivcov do Úradu PSK z rómskej komunity, odkiaľ chce vybrať aj hovorcu samosprávneho kraja. Všetky oblasti kompetencií kraja by po nástupe Garaja mali prejsť komplexným auditom Úradu PSK a organizácií naňho právne naviazaných. Kampaň Garaja sa nesie pod mottom Cesta domov…

„Má predstavovať návrat k všetkým morálnym hodnotám, cti, svedomiu, pravdovravnosti a pracovitosti,“ povedal Garaj. V rámci kampane chce využívať predovšetkým osobné stretnutia na mítingoch, s ktorými začne v septembri. Využije aj bilbordovú kampaň a voličov chce osloviť aj prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Kampaň bude financovať z osobných zdrojov, ich výšku zatiaľ konkretizovať nevedel. O post poslanca sa uchádzať nebude.

Kandidoval aj za HZDS

Ján Garaj je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Rodák zo Štrby je ženatý a má tri deti. Pôsobí ako advokát v Prešove. V minulosti neúspešne kandidoval za Ľudovú stranu – Hnutie za demokratické Slovensko. Neuspel v boji o miesto poslanca Zastupiteľstva PSK v roku 2009 v koalícii so stranou Smer a za Mečiarovo hnutie neúspešne kandidoval aj do mestského zastupiteľstva o rok neskôr.

V roku 2012 bol na kandidátke strany 99% – občiansky hlas, strana sa ale do parlamentu nedostala. Mediálnej pozornosti na začiatku tohto roka neušlo jeho vystúpenie na prešovskom krajskom sneme Ľudovej strany Naše Slovensko, kde si od Milana Mazureka prevzal členský preukaz Kotlebovej strany. Ako ale dnes pre agentúru SITA potvrdil, členom strany nie je.

„Na snem som bol pozvaný poslancom NR SR Milanom Mazurekom, aby som vystúpil a stručným spôsobom poučil členov a sympatizantov strany o novelizácii protiextremistických zákonov, čo som aj urobil. Nemám žiadny problém akejkoľvek oficiálnej, štátom uznanej skupine urobiť takéto vystúpenie, pokiaľ ma pozvú a mám s týmito ľuďmi štandardné vzťahy,“ vysvetlil Garaj. Dodal, že ako právnik zastupuje nielen vysokých predstaviteľov tejto strany, ale rôznych ľudí vrátane politikov z celého politického spektra.

Šesť oficiálnych kandidátov

O post predsedu PSK sa tak momentálne uchádza šesť oficiálnych kandidátov. Svoj záujem viesť kraj po piatykrát avizoval súčasný predseda a poslanec Národnej rady SR Peter Chudík, ktorého nominovala strana Smer-SD. Mimoparlamentná strana Šanca navrhla za kandidáta Prešovčana Františka Oľhu, kandidovať budú aj primátor Levoče Milan Majerský (KDH) a viceprimátor Popradu Pavol Gašper (nezávislý).

Strana SNS na post predsedu PSK navrhuje Miroslava Škvareka. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 4. novembra. Predsedov samosprávnych krajov si obyvatelia budú na rozdiel od minulosti vyberať v jednokolovej voľbe.

Foto: SITA