Politika Zahraničné

Na pietu za obete okupácie z roku 1968 neprišiel český premiér ani žiadny minister

Andrej Babiš neprišiel na pietu za obete okupácie z roku 1968. Zdroj: TASR/AP

PRAHA – Pred budovou Českého rozhlasu v Prahe sa v stredu dopoludnia konala tradičná pietna spomienka na obete udalostí z augusta 1968, na ktorú obvykle dorazia čelní predstavitelia štátu. Z členov vlády však tento rok nikto na Vinohradskú triedu neprišiel. Miesto premiéra či ministrov prišiel položiť veniec štátny tajomník, uviedol spravodajský server Novinky.cz.

 

Uctiť si pamiatku obetí udalostí z 21. augusta 1968 k Českému rozhlasu prišiel predseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), predseda Snemovne Radek Vondráček (ANO) či primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Z členov vlády sa na piete neobjavil nikto ani z hnutia ANO, ani z ČSSD. Premiér namiesto seba poslal štátneho tajomníka pre riadenie služobných vzťahov Petra Špirhanzla.

Na pietnej spomienke sa nezúčastnil ani prezident Miloš Zeman, kancelária Hradu poslala riaditeľa bezpečnostného odboru Jana Nováka.

Babiš pritom vlani na spomienke pri Českom rozhlase bol. Jeho prejav však sprevádzal piskot a nesúhlas prítomných ľudí.

V tomto roku sa premiér k roku 1968 vyjadril iba na Twitteri. Uviedol, že udalosti z 21. augusta 1968 neboli žiadnou nešťastnou hrou osudu.

“Bola to invázia cudzích mocnosti. Konkrétny zločin konkrétnych ľudí na pozvanie konkrétnych zradcov. Spôsobila útek veľkej časti našich najlepších ľudí do zahraničia, stratili sme celú časť jednej talentovanej generácie,” napísal premiér.

“Vážim si tých, ktorí sa okupácii i následnej normalizácii vzopreli. Musíme o tej dobe hovoriť, pripomínať si ju a vážiť si demokraciu a slobodu, ktorú máme dnes,” dodal.

Na otázku, prečo k Českému rozhlasu nedorazil, premiér neodpovedal.

Vládu za takýto prístup kritizoval šéf najsilnejšej opozičnej strany ODS Petr Fiala. “Neprekvapuje ma to. Tridsať rokov od novembra 1989 a 51 rokov od okupácie krajiny vojskami Varšavskej zmluvy vládne krajine vláda s komunistami,” uviedol pre Novinky.cz Fiala.

Počas stredy sa v Českej republike konajú desiatky akcií, ktorými si ľudia pripomínajú okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 a obete demonštrácií, ktoré sa konali v auguste 1969.

Spolok Milion chvilek pro demokracii v stredu večer organizuje pochod hlavným mestom. Cieľom je pripomenúť potlačenie demonštrácií pred 50 rokmi a poukázať na súčasné politické problémy.