Regióny Trenčín

Na Palackého ulici v Trenčíne ubudli parkovacie miesta v prospech cyklistov

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

TRENČÍN – Na Palackého ulici v Trenčíne bude o 34 parkovacích miest menej. Cieľom reorganizácie parkovania na jednej z najfrekventovanejších ulíc je podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej utlmenie automobilovej dopravy v centrálnej časti mesta a podpora alternatívnych spôsobov dopravy. Po novom tu budú v celej dĺžke ulice vyznačené cyklistické pruhy.

K zmene usporiadania parkovacích miest na Palackého ulici malo pôvodne dôjsť až o dva mesiace, práce, paradoxne, urýchlila koronavírusová nákaza. “Práce sa pôvodne mali uskutočniť až v máji, ale keďže je vyhlásená mimoriadna situácia a parkoviská v centre mesta zostali prázdne, využili sme to a parkovisko preznačili teraz, aby sme v budúcnosti neobmedzovali vodičov,” povedal vedúci útvaru mobility Mestského úradu v Trenčíne Róbert Hartmann.

Počet parkovacích miest zredukovali z pôvodných 140 na 106. “Zmena usporiadania parkovacích miest bola urobená tak, aby mohli byť v oboch smeroch vyznačené jazdné pruhy pre cyklistov. Niektoré parkovacie miesta sa zmenili zo šikmých na pozdĺžne, pri ďalších sa zmenil uhol parkovania k ose jazdného pruhu. Sedem pozdĺžnych miest je vyhradených pre motorky, novú farbu majú aj priechody pre chodcov,” priblížila zmeny na Palackého ulici Ságová.

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka je to jedna z mála investičných akcií, ktoré mohli počas vyhlásenej mimoriadnej situácie zrealizovať. “V meste sme zatiaľ pozastavili investičné akcie, keďže máme od zhotoviteľov informácie, že je problém s dodávaním tovarov a služieb aj na stavebnom trhu. V tejto chvíli predpokladám, že najbližšie dva týždne budú investičné akcie zastavené, ale verím tomu, že o pár týždňov aspoň niektoré z nich spustíme,” povedal Rybníček.