Spoločnosť Zahraničné

Na ostrove Lampedusa sa vylodili desiatky migrantov

Na ostrove Lampedusa sa vylodili desiatky migrantov. Ilustračné foto: TASR/AP

RÍM – Desiatky migrantov sa v stredu večer vylodili z dvoch lodí na talianskom ostrove Lampedusa. Informoval o tom Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

 

Prvá skupina pozostávajúca z 26 mužov a 20 žien doplávala do prístavu na 10 metrov dlhej drevenej lodi, ktorá vyplávala z Líbye v pondelok. UNHCR informoval, že skupina bola “veľmi unavená a bolo jej veľmi zima”.

Druhá skupina 20 ľudí tiež vyplávala z Líbye, ale na mori strávila až štyri dni, kým sa na Lampedusu doplavila. Spozorovala ju rybárska loď ďaleko od pevniny.

Maltské ozbrojené sily minulý víkend uviedli, že niekoľko lodí s utečencami doplávalo na talianske ostrovy Sicília, Sardínia a Lampedusa. Talianske ministerstvo vnútra neodpovedalo na žiadosť o potvrdenie tejto informácie, uviedla agentúra DPA.

Taliansko zaujíma tvrdý postoj k migrantom prichádzajúcim zo severnej Afriky. V posledných mesiacoch došlo k niekoľkým nezhodám medzi mimovládnymi organizáciami, ktoré sa snažia migrantov zachránených na mori privážať do Európy, a talianskou vládou, čo malo za následok, že niektorí migranti uviazli na mori po dobu niekoľkých dní.