Regióny Žilina

Na Oravskom hrade a lesnej železnici v piatok otvárajú letnú turistickú sezónu

Zdroj: Glob.sk/juh

ORAVSKÁ LESNÁ – Hlavnú letnú turistickú sezónu na Oravskom hrade a Oravskej lesnej železnici otvoria v piatok 8. mája. Informovala o tom riaditeľka správcovského Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava Mária Jagnešáková.

 

Prehliadka hradu sa pre pandémiu nového koronavírusu uskutoční v špeciálnom režime a za prísnych bezpečnostných hygienických podmienok. “Návštevníci si budú môcť hrad pozrieť individuálne bez sprievodu lektora s orientačnou mapou. Pri pokladni odporúčame návštevníkom stiahnuť si aplikáciu Audioguide, ktorá je k dispozícii vo viacerých jazykových mutáciách,” uviedla riaditeľka. V jednotlivých expozíciách sa nachádzajú stojany s historickými textmi. Počas prehliadky budú návštevníkov usmerňovať pracovníci Oravského múzea. Hrad bude v máji otvorený denne od 10.00 h do 16.00 h.

Vlak na Oravskej lesnej železnici bude premávať podľa platného cestovného poriadku s obmedzeným počtom návštevníkov. Múzeum návštevníkom odporúča rezervovať si miesto na jazdu vláčikom minimálne deň vopred. “Tešíme sa, že môžeme otvoriť brány Oravského hradu pre návštevníkov a vypraviť aj vláčik na Oravskej lesnej železnici. Veríme, že aj napriek prísnym hygienickým nariadeniam mimoriadnu situáciu spolu zvládneme a hlavnú letnú turistickú sezónu začneme možno trochu ináč ako obvykle. Ako bonus sme pre návštevníkov pripravili výstavu s názvom Retro hračky, ktorú si môžu pozrieť v rámci prehliadky na Oravskom hrade,” povedala Jagnešáková. Múzeum zároveň žiada o dodržiavanie protiepidemiologických opatrení – prekrytie tváre rúškom/šatkou, dezinfekciu rúk, udržiavanie dvojmetrového odstupu v oboch expozíciách a rešpektovanie všetkých pokynov.