Spoločnosť Zahraničné

Na lanovku v Česku spadol strom. Lyžiari strávili na sedačkách tri hodiny

Lanovku v Orlických horách zastavil spadnutý strom. (Polícia ČR)

PRAHA – Na sedačkovú lankovku v Orlických horách v Česku spadol strom. Stalo sa to v Ski areáli Buková. Stredisko muselo zastaviť prevádzku. Záchranárom sa podarilo všetkých 71 po troch hodinách evakuovať.

Informáciu o mimoriadnej udalosti dostala česká polícia pred 13.00 hodinou, informujú novinky.cz. Na lanovke uviazlo 71 lyžiarov. Trať je najdlhšou v Orlických horách, meria 1688 metrov.

Záchranné jednotky najprv zvažovali, že spadnutý strom odrežú a tak uvoľnia lano. Potom by bolo možné v núdzovom režime odviezť lyžiarov do bezpečia. Táto operácia sa však nepodarila.

“Lano sa nepodarilo obsluhe nahodiť naspäť . Bola zahájená evakuácia všetkých osôb zo sedačkovej lanovky. Na pomoc k Bukovej Hore bol povolaný vrtuľník,” oznámila hovorkyňa hasičov Vendula Horáková.

Niekoľko jednotiek hasičov už je na ceste, aby uviaznutým lyžiarom pomohli. Pri nehode sa nikto nezranil. Pri vyslobodzovaní lyžiarov pomáhajú aj dva vrtuľníky.

“Je to moderná lanovka, ktorá je vyhrievaná. Ľudia, ktorých dávame dole, sú v dobrom zdravotnom stave. Evakuácia prebieha tak, aby boli do hodiny tí ľudia dole,” povedal okolo 14:20 Českej televízii náčelník Horskej služby Orlických hôr Josef Hepnar. O 16:17 hodine hovorkyňa hasičov oznámila, že evakuácia bola ukončená.