Domáce Top

Na košickej veterine vyvinuli tkaninu, odpudzujúcu kliešťov. Teraz ju testujú

Košice   – Polypropylénové vlákno s protikliešťovou funkciou bude po ponožkách testované aj na vodiacich postrojoch pre psy a mačky, a to na klinikách Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. TASR o tom informovala hovorkyňa UVLF Mária Rusnáková.
Vlákna na báze prírodných látok s repelentným účinkom boli v rámci 45. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex odprezentované vo výstavnom stánku Slovenskej akadémie vied (SAV) a získali ocenenie Zlatý kosák. Tvorcom patentovanej technológie na ukotvenie prírodnej repelentnej látky odpudzujúcej kliešte do hmoty polypropylénového vlákna je Chemosvit Fibrochem vo Svite.
Kombinácia a rôzna koncentrácia účinnej látky vo vlákne vo forme pančuchových úpletov bola testovaná v Parazitologickom ústave SAV a na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. “Ponožky z protikliešťového vlákna podstúpia ešte záťažové testy. Budú vystavené potu, slnku či vetru a opakovanému praniu a následne testované na troch druhoch najvýznamnejších európskych kliešťov. Vedci tak budú môcť lepšie určiť, akú koncentráciu účinnej látky vo vlákne použiť, aby si výrobky udržali čo najdlhší účinok,” uviedol Branislav Peťko, vedúci projektu programu Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Zo spomínaného vlákna bola vyrobená aj ohlávka pre kone. Postroje pre psy, mačky, malé prežúvavce, ovce a najmä kozy testované na klinikách UVLF majú zabrániť infikovaniu vírusom kliešťovej encefalitídy, a tým napríklad aj prenosu vírusu do mlieka.
Podľa rektorky UVLF v Košiciach Jany Mojžišovej ide o prevratný projekt. “V našom Centre aplikovaného výskumu budeme testovať účinnosť protikliešťových vlákien u rôznych druhov zvierat. Ochranou zvierat proti kliešťom tak prispejeme aj k ochrane zdravia ľudí pred infekčnými chorobami prenášanými kliešťami. V súčasnosti presadzujeme myšlienku vzájomného prepojenia veterinárnej a humánnej medicíny – jeden svet, jedno zdravie, jedna medicína,” povedala.