Domáce Politika Top

Na kampani k eurovoľbám politické strany šetria. Koľko plánujú minúť a koho postavili na kandidátku?

Voľby do Európskeho parlamentu sa blížia. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Parlamentné strany to majú s financovaním kampane do Európskeho parlamentu jasné. Niektoré svojim kandidátom financie poskytnú vo veľkom, iné zrejme šetria na horšie časy. K financovaniu kampane im však  môžu dopomôcť aj tretie strany. Priorita je však jasná – dodržať pravidlá, ktoré stanovuje zákon. Glob.sk tiež prináša prehľad všetkých kandidátov parlamentných strán, ako aj ich predpokladané rozpočty na kampaň.

 

SNS

Strana SNS, podľa slov riaditeľky kancelárie predsedu SNS Zuzany Škopcovej, dodrží predpísaný limit výdavkov podľa zákona do volieb do Európskeho parlamentu. ,,Predpokladáme, že prví piati kandidáti minú aj poskytnuté prostriedky od strany, aj svoje vyčlenené vo väčšej výške ako ostatní kandidáti,” uviedla Škopcová. Predpokladané výdavky by mali pokryť kampaň približne do 200-tisíc eur.

 

Kandidáti SNS. Zdroj: minv.sk

Most-Híd

Strana Most-Híd plánuje minúť na kampaň zo svojich zdrojov približne 110-tisíc eur. Celková suma bude závisieť od výšky nákladov individuálnych kampaní jednotlivých kandidátov. ,,Kampaň bude prebiehať tradičným spôsobom, použijeme bilbordy, letáky, online-komunikáciu a reklamu. Budeme zdôrazňovať nám blízke témy: životné prostredie, menšinové otázky a bezpečnosť,” skonštatovala hovorkyňa Most-Híd Klára Debnár. Za mimoriadne dôležité strana považuje účasť, teda aby sa ľudia volieb zúčastnili a volili zodpovedne zmýšľajúce strany.

 

Kandidáti Most-Híd. Zdroj: minv.sk

Smer-SD

Glob.sk oslovil všetky parlamentné strany. Koaličná strana Smer-SD na naše otázky nereagovala. Koľko teda plánujú na kampaň do eurovolieb minút, nie je jasné.

 

Kandidáti Smer-SD. Zdroj: minv.sk

OĽaNO

Hnutie OĽaNO tvrdí, že neprekročí zákonom stanovený limit na kampaň do Európskeho parlamentu. ,,Kampaň jednotlivých kandidátov financuje hnutie OĽANO, prípadne jednotliví kandidáti financujú kampaň prostredníctvom tretích strán,” zdôraznil hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

 

Kandidáti OĽaNO. Zdroj: minv.sk

SaS

Strana SaS plánuje minúť na kampaň do eurovolieb 400-tisíc eur. ,,Kandidáti majú možnosť prispieť na vlastnú kampaň len cez politickú stranu, ktorá všetky platby realizuje cez na to vytvorený špeciálny transparentný účet,” doplnila z komunikačného oddelenia SaS Marie Stracenská.

 

Kandidáti SaS. Zdroj: minv.sk

Sme rodina

Sme rodina je pripravená a plánuje na eurovoľby minúť 100 až 200-tisíc eur. Kampaň v zmysle zákona vedie politická strana prostredníctvom transparentného účtu. ,,Kandidáti si kampaň neplatia,” povedal poslanec Sme rodina Peter Pčolinský.

 

Kandidáti Sme rodina. Zdroj: minv.sk

Limity sú jasné

V súvislosti s vedením volebnej kampane politickou stranou sú dané jasné limity. Politická strana môže na volebnú kampaň vynaložiť najviac 3-milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Do tohto limitu sa okrem nákladov vynaložených na volebnú kampaň započítavajú: ,,Rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,” uvádza sa v zákone. Výdavky tretích strán, ktoré vedú volebnú kampaň, nie sú výdavkami kandidujúcej politickej strany a preto sa nezapočítavajú do limitu nákladov.

Podľa zákona si kandidáti nemôžu volebnú kampaň financovať sami. V eurovoľbách môžu viesť kampaň iba kandidujúce politické strany a tretie strany zaevidované štátnou komisiou.

Financovanie

Pre volebnú kampaň musí mať politická strana zriadený osobitný účet. Údaje na účte ,,musia byť bezplatne, diaľkovo a nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií,” uvádza zákon. Platobný účet je možné vyhľadať na webovej stránke príslušnej banky. Označuje sa spravidla ako transparentný účet.

Ministerstvo vnútra uvádza, že na osobitný platobný účet môže politická strana vkladať finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu. Rovnako platí, že politická strana môže prijať peňažný dar od inej osoby na svoj osobitný platobný účet, len ak bol poukázaný prevodom z iného účtu. Peniaze na účet je možné vložiť do 48 hodín predo dňom konania samotných volieb. S peniazmi, ktoré sa na kampaň nevyužili, je možné nakladať až 90 dní po vyhlásení výsledkov eurovolieb.

 

Každá strana musí mať transparentný účet. Zdroj: transparentneucty.sk

Voliči, pozor!

Ak chcete voliť mimo bydliska, nezabudnite na hlasovací preukaz. Žiadosť o vydanie preukazu je možné poslať elektronicky, ako aj formou listu do 3.mája. V žiadosti treba uviesť údaje a adresu, kam má byť preukaz poslaný. Voliči si môžu preukaz vyzdvihnúť aj na obecnom úrade najneskôr deň pred konaním volieb. Hlasovací preukaz umožňuje hlasovať mimo trvalého bydliska.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

 

Galéria
Slovensko čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Európsky parlament čaká veľká zmena. Zdroj: TASR / AP
Na kandidátke Smer-SD je ako prvá Monika Beňová. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Nie je únosné, aby nám bruselskí úradníci hovorili, ako a s kým sa máme priateliť tvrdí Paška. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
József Nagy. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Igor Matovič. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Na kandidátke SaS je ako prvý Eugen Jurzyca. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na kandidátke Sme rodina je ako prvý Peter Pčolinský. Zdroj: SITA / Marko Erd
navigate_before
navigate_next