Prešov Regióny

Na hrade Šariš oficiálne otvorili turistickú sezónu. Vieme, na čo sa môžete tešiť

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

VEĽKÝ ŠARIŠ – Na hrade Šariš v stredu popoludní oficiálne otvorili turistickú sezónu. Záujemcovia majú možnosť ochutnať aj hradný guľáš.

 

 „Snažili sme sa pre návštevníkov pripraviť program na začiatok sezóny, aby to bolo trošku slávnostné a aby turisti mali z toho zážitok,“ uviedol pre TASR správca hradu Šariš Ladislav Babuščák. Vystúpia šermiari s dobovou kuchyňou a tiež Šarišske gavalire. „Máme skúsenosti, že na 1. mája je na hrade vždy veľa ľudí, pretože je voľný deň, ľudia si ho chcú užiť a myslím si, že hrad Šariš je takým miestom, kde radi chodia,“ dodal.

Aj napriek tomu, že toto miesto bolo podľa Babuščáka osídľované oveľa skôr, kamenné stavby tam boli potvrdené v roku 1250. „Je to jeden z významných kráľovských hradov, tzv. refugiálnych a bol centrom Šarišskej župy,“ uviedol jeho správca s tým, že má bohatú minulosť a dôležitú funkciu v histórii celého regiónu. Spomenul, že sa rozprestiera na území s rozlohou necelých štyroch hektárov

Okolo roku 2000 začali so záchranou hradu na báze dobrovoľníctva. „Od roku 2011 mesto Veľký Šariš, ktorému hrad patrí, systematicky pracuje na konzervácii a čiastočnej obnove všetkých objektov na hrade,“ spomenul Babuščák. Počas letnej sezóny tam plánujú realizovať viacero akcií. „Koncom mája bude Hradná sedemtisícovka, čo je beh z Veľkého Šariša na hrad a späť. V júli nás čaká Filmová noc na hrade a v auguste to budú Šarišské hradné hry,“ vymenoval hlavné z nich.