Poprad Prešov Regióny Vysoké Tatry

Na horách trvá malé lavínové nebezpečenstvo

Zdroj: TASR / AP

POPRAD – V najvyšších polohách Vysokých, Nízkych a Západných Tatier (nad 1700 m n.m.) trvá malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. Výrazné oteplenie, ktoré trvá od štvrtka a nočný dážď, môžu byť spúšťačom menších samovoľných lavín z mokrého, najmä novšieho snehu.

 

Starý, podkladový sneh je už firnový a všeobecne dobre spevnený. Uvoľnenie lavín je možné iba ojedinele na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení. Vo výnimočných prípadoch je možné uvoľnenie spontánnych kĺzavých (základových) lavín na veľmi strmých trávnatých svahoch.

Lavínové nebezpečenstvo zotrváva.

Dnes ráno bolo na horách oblačno s dažďom. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od dvoch do desiatich stupňov Celzia, počas dňa sa bude ochladzovať. V popoludňajších hodinách očakávame výrazné zrážky, ojedinele až 35 – 55 mm, sneženie očakávame iba v najvyšších polohách Vysokých Tatier. Snehová pokrývka je vplyvom dažďa mokrá až kašovitá. Severné orientácie Nízkych, Západných a Vysokých Tatier majú od pásma lesa stále bohatú snehovú pokrývku, s výškou 50 až 150 cm. Južné orientácie majú súvislú snehovú pokrývku od 1700 m.n.m., ale veľmi rýchlo ubúda. Vo Veľkej a Malej Fatre je už len nesúvislá snehová pokrývka.