Spoločnosť Zahraničné

Na gréckych ostrovoch pokračujú protesty proti novým táborom pre migrantov

Zdroj: TASR / AP

ATÉNY – Obyvatelia niektorých gréckych ostrovov vystupňovali v stredu vyhlásením celodenného pracovného štrajku svoje protesty proti budovaniu nových zadržiavacích táborov pre migrantov. Informoval o tom agentúra DPA.

 

Na gréckych ostrovoch Lesbos, Chios a Samos boli v tejto súvislosti uzatvorené všetky regionálne aj komunálne úrady a väčšina súkromných podnikov, pričom na Lesbose zvolali na popoludnie protest.

Mottom protestov miestnych obyvateľov, ktorí nesúhlasia s plánom vlády na budovanie nových zadržiavacich táborov, sa stalo “Chceme späť naše ostrovy”. Ich snahy o zablokovanie prístupu poriadkovej polície a bagrov, ktoré majú byť použité pri budovaní táborov, sa v noci na utorok zmenili na násilné zrážky. Príslušníci bezpečnostných zložiek museli proti davu použiť slzotvorný plyn.

Grécka vláda oznámila, že urýchli plány na výstavbu nových zariadení na vhodných, už vyčlenených pozemkoch, a prisľúbila, že nahradí existujúce tábory, kde sú veľmi zlé podmienky – vážna preľudnenosť sa tam v posledných mesiacoch ešte zhoršila. Mnohí obyvatelia ostrovov a miestne úrady sa dôrazne stavajú proti tomuto plánu. Argumentujú, že migranti a uchádzači o azyl by mali byť presťahovaní na grécku pevninu.