Politika Zahraničné

Na francúzskeho prezidenta mali plánovať útok, zatkli šesť osôb

Bezpečnostné zložky zadržali šesť osôb v súvislosti s plánovaným útokom na Macrona. Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

 Paríž – Francúzske bezpečnostné zložky zatkli v utorok šesť ľudí v rámci predbežného vyšetrovania údajného plánu na útok proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Informovala o tom  agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj blízky vyšetrovaniu.

Zdroj uviedol, že bezpečnostné zložky zatkli týchto šesť osôb pre podozrenie z prípravy nešpecifikovanej “násilnej akcie” voči prezidentovi.

Francúzska televízna stanica BFM TV uviedla, že šiesti zatknutí sú členmi krajnej pravice. Táto informácia však nebol zatiaľ nezávisle overená.

K zatknutiam došlo na troch rozličných miestach krajiny. Nie je jasné, aké je spojenie medzi týmito osobami alebo akým spôsobom boli v styku.

Macron v rozhovore, zverejnenom v nedeľu, varoval pred hrozbou zo strany krajne pravicových hnutí po celej Európe. Povedal, že uspokojenie v 30. rokoch 20. storočia otvorilo cestu vzostupu Hitlera Nemecku a Mussoliniho v Taliansku.

Šesticu osôb, ktoré v utorok ráno zadržali francúzske bezpečnostné zložky v troch departementoch pre podozrenie z prípravy atentátu na prezidenta krajiny Emmanuela Macrona, tvorí päť mužov a jedna žena vo veku 22-62 rokov. Štyroch z nich zadržali v juhofrancúzskom prístavnom meste Marseille.  Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na údaje z kruhov vyšetrovateľov.

Všetci podozriví, ktorých zadržali príslušníci vnútroštátnej tajnej služby DGSI, by mali patriť k ultrapravicovej scéne.

Informácie o údajných plánoch pravicových extrémistov na útoky voči špičkovým politikom rozvírili hladinu vo Francúzsku už vlani v októbri. Stalo sa tak v súvislosti so začatím vyšetrovania ôsmich podozrivých členov ultrapravicového zoskupenia z prípravy teroristickej akcie proti politikom.

Tentoraz však ide o vôbec prvý prípad možného zmarenia plánov útoku na súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Prípadná súvislosť medzi oboma kauzami zatiaľ nie je zrejmá.