Domáce

Na čele španielskych ľudovcov nahradil expremiéra Rajoya Pablo Casado

Mariano Rajoy, Foto: SITA/AP Photo/Paul White

MADRID – Nástupcom španielskeho expremiéra Mariana Rajoya na čele konzervatívcov z tamojšej Ľudovej strany (PP) sa stal v sobotu Pablo Casado (37). Na mimoriadnom zjazde španielskych ľudovcov podporilo niekdajšieho hovorcu vlády v Madride viac ako 57 percent hlasujúcich. Informovali o tom tamojšie médiá i svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na predsedníčku parlamentu Anu Pastorovú.

Niekdajšia vicepremiérka krajiny Soraya Saénz de Santamaría získala asi 42 percent hlasov prítomných takmer 3200 voliteľov a voliteliek. Casado sa prezentoval pred mimoriadnym zjazdom PP ako kandidát obnovy. Absolvent štúdia ekonómie a práva čelil nedávno podľa mediálnych zdrojov podozreniam okolo zisku titulu.

Ako je známe, jeho predchodcovi vo funkcii Marianovi Rajoyovi (63) vyjadril parlament 1. júna nedôveru, aby o štyri dni neskôr rezignoval aj na post predsedu PP, ktorú zastával od októbra 2004. Podľa vlastných slov na zjazde zanechal Španielsko v lepšom stave, v akom krajinu zdedil pred siedmimi rokmi, keď sa ujal postu premiéra.