Domáce Top

MV SR: O vrátenie slovenského pasu požiadalo 652 ľudí, získalo ho zatiaľ 520

Prísaha poslanca. K tomu patrí aj pas Je to jeden z nich

Bratislava   – O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1.2.2015 do 30.8.2018) na základe výnimky 652 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 520 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor MV.
Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (212), nemeckým (92), britským (78), americkým (46), austrálskym (29), švajčiarskym (14), kanadským (13), luxemburským (osem), maďarským (sedem), talianskym (päť), holandským (štyri), belgickým, francúzskym a izraelským (po dve), fínskym, írskym, poľským, rakúskym, rumunským a švédskym (po jednom).
Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.
Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. “Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva,” uviedol v minulosti pre TASR tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.
O slovenský pas môžu prísť ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Doposiaľ je to 2490 ľudí.
Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je, alebo nie je protiústavná. MV avizovalo zmenu zákona, ale nepredložilo ju.