Regióny Rimavská Sobota

Múzeum zreštaurovalo pravdepodobne najstaršie župné zástavy v SR

Zreštaurované zástavy Gemerskej župy z rokov 1741 a 1793 v stálej expozícii Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Zdroj: TASR / Branislav Caban

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dve zreštaurované historické zástavy Gemerskej župy z 18. storočia pribudli začiatkom júla v stálej expozícii Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Podľa jeho historičky Évy Kerényi ide pravdepodobne o najstaršie župné zástavy, ktoré sa na území dnešného Slovenska nachádzajú.

 

„Komplexné reštaurovanie dvoch historických zástav z rokov 1741 a 1793 sa podarilo vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Odborným garantom a realizátorom projektu bola reštaurátorka Barbora Figuli, ktorá sa špecializuje na reštaurovanie historického textilu a odevu. Obidve obojstranne maľované zástavy sú ručné práce, ktorých výrobca a pôvod sú neznáme,“ priblížila Kerényi.

Zástavy boli podľa nej v kritickom stave so značným poškodením celej plochy. „Reštaurátorským prieskumom bolo zistené, že ide o hodvábnu tkaninu, ktorá je citlivá na vplyv okolitých podmienok (teplo, svetlo, vlhkosť). Podkladová tkanina bola degradovaná, na veľa miestach poškodená, mnoho fragmentov bolo oddelených od celku alebo úplne chýbalo. Dôležité preto bolo spevniť materiál pomocou tkaniny po celej ploche,“ dodala historička.