Zahraničné

Musíme zastaviť Putina, tvrdí senátor McCain

BRATISLAVA – Rusko vydiera Európu cez dodávky energií a západ musí pomáhať Ukrajincom, ktorí bojujú zbraňami 20. storočia proti Rusku bojujúcemu zbraňami 21. storočia. Na dnešnom brífingu na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015 to vyhlásil americký senátor a bývalý kandidát na prezidenta za republikánsku stranu John McCain. Ako dodal, Putin predstavuje hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu.

Podľa McCaina v americkom Senáte pracujú spoločne demokrati aj republikáni na tom, aby zastavili Putina. Ten podľa McCaina využíva dodávky energie ako zbraň. „Vydiera tým Ukrajinu, ale aj našich partnerov v Severoatlantickej aliancii,“ povedal senátor za štát Arizona. McCain si myslí, že ak Európa nie je v otázke sankcií proti Rusku jednotná, je to dôkaz toho, ako sú niektoré jej členské krajiny od Ruska energeticky závislé.

Senátor za štát Arizona Tom Cotton uviedol, že je kľúčové, aby boli Európa „slobodná a bezpečná“. Americkí politici si myslia, že Putin vie dobre využívať propagandu a dezinformácie na svoje vlastné záujmy. „Musíme ho zastaviť,“ zhodujú sa senátori.

Podľa McCaina sa NATO momentálne snaží chrániť a podporiť štáty, „ktoré sú v prvej línii na hraniciach s Ruskom“. V pobaltských krajinách USA posilňujú vojenské jednotky. Má ísť približne o päťtisíc vojakov. Pokiaľ však ide o Slovensko, McCain nevie o žiadnych rokovaniach. „Neviem o žiadnych špeciálnych rokovaniach, na ktorých by sa hovorilo o tom, že by sme jednotky poslali aj na Slovensko,“ uviedol.

Americkí politici v Snemovni reprezentantov schválili rezolúciu, v ktorej vyzývajú amerického prezidenta Baracka Obamu, aby vyzbrojovanie Ukrajincov podporil. Podľa McCaina má ísť o vybavenie, ktorým by sa mohli brániť, napríklad nepriestrelné vesty či prístroje na nočné videnie. Delegácia senátorov, ktorú McCain na GLOBSEC-u viedol, dnes navštívila aj

McCain je predsedom Výboru Senátu pre ozbrojené služby. Senátor je veterán vojny vo Vietname. Tam jeho lietadlo zostrelili a jeho zajali. V zajatí, kde ho mučili, strávil päť rokov, z toho dva na samotke. Za svoju službu dostal viaceré vojenské vyznamenania. McCain je kritik súčasnej ruskej politiky prezidenta Vladimíra Putina.