Domáce Politika

Môže si vydýchnuť. Poslanca Mizíka oslobodili spod obžaloby

Stanislav Mizík - Zdroj: TASR / Michal Svítok

PEZINOK – Poslanca parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko Stanislava Mizíka dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku oslobodil spod obžaloby za trestné činy výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Ako skonštatoval samosudca, nebolo dokázané, že skutky spáchal obžalovaný. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor na mieste podal odvolanie. Záležitosťou sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR.

„Súd nemal istotu, že obžalovaný vytvoril status, ani, že zverejnil status,” povedal v rámci odôvodnenia verdiktu sudca. Písomné poznámky poslanca zaistené pri prehliadke jeho kancelárie podľa sudcu nepredstavovali extrémistický materiál a nie je ani jasné, kedy vznikli. Taktiež podľa neho nebolo dokázané, kto zverejnil problematický status, ktorý kritizoval osoby vyznamenané prezidentom Andrejom Kiskom pre ich etnický pôvod. Obžalovaný podľa postoja súdu nie je povinný dokazovať svoju nevinu, to je povinnosť obžaloby.

“Pokúsili sme sa za Úrad špeciálnej prokuratúry ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku. Nepodarilo sa nám to, podali sme odvolanie,” uviedol po vynesení rozsudku prokurátor. Samotný Mizík povedal, že k veci sa vyjadrí až po právoplatnom rozhodnutí veci. Trvá však na tom, že so statusom nemá nič spoločné.

Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Špecializovaný trestný súd pôvodne obžalobu na Mizíka vrátil prokurátorovi s odôvodnením, že vo veci zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. Prokurátor však podal sťažnosť na Najvyšší súd SR, a ten prikázal ŠTS vo veci opäť konať.

Poslanec údajne 10. januára 2017 na sociálnej sieti napadol zoznam osobností ocenených prezidentom Andrejom Kiskom, prekážal mu okrem iného ich židovský pôvod. V tomto prípade išlo napríklad o historika Ivana Kamenca, režiséra Juraja Herza alebo Evu Mosnákovú. Podľa statusu pripisovaného poslancovi prezident Kiska sa buď zbláznil, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania.

„Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami,“ napísal podľa obžaloby ďalej. Negatívne komentoval udelenie vyznamenania aj Michalovi Kaščákovi, ktorý je podľa údajných vyjadrení Mizíka organizátor zvráteného festivalu Pohoda. Na adresu spisovateľky Daniely Šilanovej podľa obžaloby napísal, že bola fanatička do cigánskych zvykov.