Domáce Kategórie Politika Spoločnosť

Most-Híd považuje kultúru menšín za veľmi dôležitú. Obhajujú tým svoju novelu o divadlách

Podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár - Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Strana Most-Híd si uvedomuje, že novelu zákona, ktorou sa navrhuje presun národnostných divadiel spod pôsobnosti krajov na štát, možno chápať aj ako návrh, ktorý by mohol byť vnímaný ako precedens zníženia kompetencií vyšších územných celkov.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení strany, samosprávny princíp považujú za jeden z najdôležitejších základných pilierov demokratického systému, a preto plne podporujú regionálne samosprávy ako nenahraditeľné články v oblasti rozvoja regiónov. “Kultúru národnostných menšín však považujeme za otázku celospoločenského významu, a preto vidíme úlohu štátu v tejto oblasti za elementárnu a mimoriadne dôležitú,” uvádza sa vo vyhlásení s tým, že predstavitelia Mostu-Híd v súčasnosti rokujú a hľadajú najlepšie možné riešenie, prostredníctvom ktorého je možné ponúknuť záruku spoločenského a finančného uznania národnostných umeleckých telies.

Skupina poslancov NR SR za Most-Híd chce presadiť, aby národnostné divadlá prešli do zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Ide o národnostné divadlá Divadlo Romathan (Prešov), Divadlo Thália Színház (Košice), Divadlo Alexandra Duchnoviča (Prešov), Jókaiho divadlo v Komárne a národnostnú hudobnú inštitúciu Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS, Prešov). Poslanci preto do parlamentu predložili návrh novely zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti. Parlament sa ich návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi.