Domáce Politika

Most-Híd podporí ústavný zákon o reforme nemocníc. Rovnako tak aj Smer-SD

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Poslanecký klub Most-Híd víta krok ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD), ktorým predložila návrh ústavného zákona o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, do medzirezortného pripomienkového konania.

 

“Za nás sme pripravení naďalej rokovať a zámer stratifikácie podporujeme,” uviedla v stredu pre TASR tajomníčka poslaneckého klubu Agnesa Tóthová. Týmto krokom sa podľa Mosta-Híd začal oficiálny proces stratifikácie. “Myšlienku a zámer stratifikácie, obsiahnuté v predloženom zákone, považujeme za dobré a potrebné, ale je zároveň veľmi dôležité, aby získali širokú podporu aj v rámci ostatných poslaneckých klubov,” priblížila Tóthová.

V Moste sa podľa slov tajomníčky nádejajú, že “opozícia tento zákon nezneužije na politický boj a podporí ho aj na základe predošlých rokovaní”.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ruku za zákon zdvihne aj Smer-SD

Predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico v stredu rovnako potvrdil, že strana podporí ústavný zákon o stratifikácii nemocníc.

Na prijatie ústavného zákona treba v parlamente aspoň 90 hlasov. Ministerka zdravotníctva predložila návrh reformy slovenských nemocníc formou ústavného zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Ministerstvo avizovalo, že reforma si vyžiada ešte novelizáciu viacerých zákonov a vládnych nariadení. Šéfka rezortu chce, aby sa na projekte stratifikácie dohodlo celé politické spektrum, na čom sa dohodla s Ficom. Podporu reforme už avizovali vládny Most-Híd aj opozičná SaS.

Projekt by mala ministerka predložiť vláde na rokovanie 21. augusta. Vyzvala preto koaličné aj opozičné strany, aby sa dohodli na podpore jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva za posledné roky. Dodala, že je ochotná rokovať so zástupcami politických strán.