Domáce Top

Most-Híd chce, aby sme mali v Marrakéši zástupcu. V hre je Kiska

Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) hovorí, že do Marrakéša môže ísť stále aj prezident Andrej Kiska. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ministri za Most-Híd budú na vláde presadzovať, aby na konferenciu do Marrákešu šiel slovenský zástupca. V relácii Pavla Demeša SVET Tu a teraz na TABLET.TV to povedala predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

 

“Ešte stále môže ísť aj prezident, ktorého vláda nemá ako ovplyvniť v tom, či sa zúčastní alebo nezúčastní, takže stále je táto otázka otvorená,” uviedla Cséfalvayová, ktorá si myslí, že naše postoje musíme tlmočiť našim partnerom.

Pre Cséfalvayovú je Miroslav Lajčák garantom euro-atlantického ukotvenia slovenskej zahraničnej politiky. Jeho demisiu na post šéfa diplomacie podľa svojich slov chápe, zároveň sa však pýta, kam by sme sa dostali, keby všetci zásadoví ľudia zutekali z boja.

“Očakávala som, že téma migrácie môže byť zneužitá, rovnako ako v Maďarsku, na strašenie občanov a to sa aj stalo,” uvádza na margo prijatia parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii predsedníčka výboru. “Nasadlo sa na vlnu populizmu, hystérie, kultúrnych vojen a málokto sa zaoberal tým, čo v dokumente v skutočnosti je,” povedala. “Nakoniec sa budú usmievať extrémisti a spokojne konštatovať, že všetku robotu sme urobili za nich,” tvrdí Cséfalvayová.

“Bolo namieste sa ozvať a pripomenúť našim koaličným partnerom, že kľúčové je to, čo je v programovom vyhlásení vlády,” uviedla Cséfalvayová v reakcii na štvrtkové vyhlásenie predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorému sa podľa jeho slov nepáči, že koaliční partneri spochybňujú Lajčákovu prácu.

Ako agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan, Andrej Kiska je presvedčený, že Slovensko by na konferencii v Marakéši malo mať zástupcu, ktorý bude tlmočiť názor parlamentu a vlády tak, ako sa to deje na každom významnom medzinárodnom podujatí, ako sú napríklad summit NATO alebo summit Európskej únie.