Politika Zahraničné

Moskva sa otriasa v základoch. Poradcu riaditeľa Roskosmosu zadržali pre podozrenie z vlastizrady

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Pre podozrenie z vlastizrady zadržali v utorok v Moskve poradcu riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Ivana Safronova, ktorý v minulosti pôsobil ako novinár v redakciách denníkov Vedomosti a Kommersant. Informovala o tom agentúra Interfax s tým, že Safronov bol už aj oficiálne obvinený.

 

Tlačová služba Roskosmos-u dodala, že zadržanie nesúvisí so súčasnou prácou Safronova v štátnej vesmírnej korporácii. Nemenovaný informovaný zdroj pre Interfax uviedol, že zadržanie a obvinenie Safronova môže súvisieť s jeho predchádzajúcou novinárskou prácou a materiálmi s vojenskou tematikou. V samotnom Roskosmose Safronov nemal prístup k informáciám, ktoré by mohli byť predmetom štátneho tajomstva, dodal zdroj.

Spravodajský portál Novaja gazeta napísal, že vlani v lete sa vyšetrujúce orgány zaoberali Safronovovým článkom o dodávke stíhačiek Su-35 do Egypta, ktorý vyšiel v denníku Kommersant. Vyšetrovatelia spísali protokol a konštatovali v ňom, že v danom článku boli použité informácie, ktoré sú štátnym tajomstvom. Šéfredaktor denníka Vladimir Želonkin však pre agentúru RIA Novosti uviedol, že nevie, s čím je spojené zadržanie bývalého kolegu. Dodal, že v redakcii Kommersantu polícia nevykonáva žiadne operatívne úkony.

Ivan Safronov v polovici mája nastúpil na post poradcu generálneho riaditeľa spoločnosti Roskosmos Dmitrija Rogozina. Predtým pracoval v denníkoch Vedomosti a Kommersant, z ktorého bol prepustený spolu s kolegom Maximom Ivanovom za nedodržiavanie novinárskych štandardov v súvislosti s vydaním článku o možnej demisii Valentiny Matvijenkovej z funkcie predsedníčky Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu. V ten istý deň na znak solidarity s prepustenými kolegami podalo výpoveď ďalších 11 redaktorov vnútropolitickej redakcie denníka.