Domáce

Mojsejová sa opäť postaví pred súd. Po mesiacoch opäť pokračuje pojednávanie

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Po viac ako sedemmesačnej prestávke by malo v utorok (4. 6.) pokračovať pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou Kabrhelovou, predtým mediálne známou ako Eleonórou Mojsejovou, obžalovanou z podvodu a s ďalšími spoluobžalovanými. Súd do konca tohto týždňa neevidoval procesné prekážky, aby sa pojednávanie neuskutočnilo. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

 

Naposledy sa vo februári proces neuskutočnil z dôvodu práceneschopnosti prísediacej, a teda členky senátu. Predtým, minulý rok v októbri, sa pojednávanie nekonalo, pretože z rozličných dôvodov sa ospravedlnili viacerí obžalovaní, nedostavila sa hlavná obžalovaná a ani jeden z 12 predvolaných svedkov. Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov. Súd ich doteraz vypočul približne 60. Okrem toho sa musí senát oboznámiť s písomnými dôkazmi.

Eleonóra Kabrhelová je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Medzi nimi je aj Maroš M., ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra Kabrhelová v minulosti uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná. Maroš M. vystupoval ako svedok v kauze Najvyšším súdom SR podmienečne odsúdeného bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a jeho dvoch komplicov.

Kauza fiktívnych faktúr

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra Kabrhelová s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre Kabrhelovej podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra Kabrhelová, Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Na Okresnom súde Košice II sa na začiatku marca minulého roku začalo hlavné pojednávanie vo veci trestného činu skrátenia dane a poistného formou spolupáchateľstva, z ktorého sú obžalovaní Košičania Eleonóra Kabrhelová, známa z televíznych reality šou, a súdny exekútor Karol M. V kauze ide podľa obžaloby o vyhotovenie fiktívnych faktúr za tri mesiace roku 2013 a uplatnenie neoprávneného odpočtu DPH na daňovom úrade. Celková škoda predstavuje viac ako 18.000 eur. Eleonóra Kabrhelová bola v minulosti krátko stíhaná aj väzobne.