Politika Top Zahraničné

Mogheriniová aj Putin zablahoželali Rúhánímu

TEHERÁN/BRUSEL/MOSKVA – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová, ktorá hrala vedúcu úlohu v rokovaniach o prelomovej jadrovej dohode s Iránom dosiahnutej v roku 2015, dnes zablahoželala iránskemu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu k opätovného zvoleniu v piatkových voľbách a k získaniu “silného mandátu”.

Mogheriniová napísala v odkaze na Twitteri, že Európska únia je pripravená spolupracovať s Iránom na zabezpečení “úplného” uplatňovania dohody. Zatiaľ sa ekonomický vzostup, ktorý Rúhání (68) sľúbil po podpise dohody, nestal skutočnosťou. Európske banky odmietajú financovať nové obchodné zmluvy, pretože ešte stále sú v platnosti mnohé americké sankcie voči Iránu.

Rúhánímu zablahoželal k jasnému víťazstvu v piatkových voľbách aj ruský prezident Vladimir Putin a uviedol, že dúfa v prehlbovanie iránsko-ruských vzťahov. “Hlava Ruskej federácie potvrdila svoju pripravenosť pokračovať v spoločnom úsilí o rozšírenie spolupráce medzi Ruskom a Iránom v dvojstrannej i medzinárodnej politike,” napísal Putinov úrad v odkaze Rúhánímu, ktorý zverejnila ruská tlačová agentúra Tass.

Rúhání nastúpil do prezidentského úradu v auguste 2013 a nahradil Mahmúda Ahmadínežáda. V piatkových prezidentských voľbách zvíťazil opäť, keď s veľkým náskokom porazil svojho najväčšieho súpera, konzervatívneho duchovného Ebráhíma Raísího. Umiernený politik Rúhání získal 57 percent odovzdaných hlasov, Raísí dostal 38 percent hlasov, oznámilo ministerstvo vnútra v Teheráne.

Na prezidentských voľbách sa zúčastnilo 73 percent z vyše 40 miliónov oprávnených voličov. Zvyšní dvaja kandidáti získali menej než päť percent hlasov. Piatkové voľby boli označované aj za referendum o Rúháního reformistickom kurze a otváraní sa krajiny voči svetu, najmä Západu. Išlo o prvé voľby v Iráne od uzavretia prelomovej jadrovej dohody medzi islamskou republikou a svetovými veľmocami v roku 2015.