Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Mnohí Slováci berú koronavírus ľahostajne. Takto sa správajú napriek zákazom

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Nezodpovednosť

Napriek tomu, že platí mimoriadna situácia a vláda zatvára medzinárodné letiská, školy, sociálne a kultúrne zariadenia, bary, lyžiarske strediská, aquaparky – Slovákom to nestačí. Nerešpektujú nariadenia a veselo ich porušujú. Včera sa dokonca objavila fotografia, na ktorej sú lyžiari v Jasnej. Po vyhlásení, že by mali deti zostať doma, to rodičia zrejme nepochopili a vybrali sa s nimi na lyžovačku. Bolo to v čase, keď ešte neplatil úplný zákaz zatvorenia škôl a lyžiarskych stredísk, boli vydané len odporúčania. A tie zrejme nikto nebral vážne.

Po oficiálnom vyhlásení mimoriadnej situáce a zákazu je už aj lyžiarske stredisko Jasná zatvorené. Poburujúca fotografia má obrovské množstvo zdieľaní a komentár si neodpustili ani známe osobnosti. ,,Nikdy som si nemyslela, že sú ľudia takí egocentrickí hlupáci. Nerešpektujúci hulváti. Asi sme sa nepochopili, toto nie sú prázdniny,” napísala na sociálnej sieti herečka, moderátorka a spisovateľka Kristína Tormová.

 

Včera sa v Jasnej ešte vo veľkom lyžovalo. Zdroj: Miroslav Bartoněk

Neuveriteľná bezohľadnosť

Dnes dokonca polícia zverejnila fotografiu, ktorá takisto hraničí s nezodpovednosťou. Uverejnili snímku spred oddelenia dokladov v Košiciach, kde ľudia čakajú v dlhom rade na vybavenie si “zrejme neodkladných” záležitostí. Preto opätovne zdôraznili, aby sa občania nezhlukovali vo väčšom počte na jednom mieste. ,,Dôrazne žiadame obyvateľov, aby sa počas trvania mimoriadnych opatrení zdržali konania, ktoré by viedlo k situácii, ktorú vidíte na fotke a rešpektovali nariadenia krízového štábu. Tieto opatrenia neslúžia na to, aby si verejnosť vybavovala svoje záležitosti na úradoch. Ide o nás všetkých, sme v tom spolu,” apeluje polícia.

 

Takto to vyzeralo dnes v Košiciach. Zdroj: Polícia SR – Košický kraj

Plné obchody

Panika zachvátila ľudí aj čo sa týka nakupovania potravín. Z obavy, že už nič nebude, vyrážajú na veľké nákupy. Aj v tomto prípade premiér Pellegrini upokojuje situáciu a vyzýva ľudí, aby sa nebáli. Potraviny zostávajú aj napriek mimoriadnej situácii stále otvorené. To, že sú prázdne regály, je preto, že zamestnanci nestíhajú dokladať tovar. V každom prípade je na mieste urobiť si zásoby, všetko však s mierou. ,,V prvom rade je dôležité zachovať pokoj a rozvahu. Momentálne neevidujeme výraznejšie problémy v logistike v súvislosti s obmedzeniami na hraničných priechodoch. Obchodné reťazce robia všetko preto, aby zvládli pokryť dopyt spotrebiteľov,” povedal pre Glob.sk predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.

 

Situácia v jednom z nákupných domov v Trenčíne. Zdroj: FB Miloš Svrček

Ochrana pre zamestnancov

Keďže sa práve zamestnanci v obchodných reťazcoch stretávajú s enormným množstvom ľudí, je dôležitá ich ochrana. Situácia však nie je úplne dobrá. ,,Čo sa týka ochranných materiálov, tak je ich nedostatok. Preto sa chceme obrátiť na vládu a požiadať aj o prednostnú distribúciu ochranných pomôcok pre pracovníkov obchodu, aby sme vedeli predísť možným rizikám nákazy zamestnancov, keďže predaj potravín je služba, ktorá je závislá na ľudských zdrojoch,” dodal Krajčovič.

Potrebných ochranných pomôcok sa ale zrejme dočkajú aj zamestnanci v obchodoch. Dnes sa totiž rezort zdravotníctva stretol so zástupcami Slovenskej lekárskej komory. Oznámili, že ochranné prostriedky dostanú všetci, čo to potrebujú. Zatiaľ ich distribuujú do ambulancií. ,,Od pondelka budú prostredníctvom vyšších územných celkov distribuované rúška a ďalšie ochranné prostriedky do ambulancií. Správa štátnych hmotných rezerv ministerstvo zdravotníctva zároveň ubezpečila, že čoskoro na Slovensku budú dodané dodávky rúšok. Ubezpečujeme verejnosť, že všetci, čo potrebujú, dostanú potrebné ochranné prostriedky,’’ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pozitívnym krokom ohľadom prevencie je napríklad rozhodnutie menších obchodíkov s potravinami. Mnohí vyvesili v predajni oznam: ,,Vstup do predajne je povolený len po štyroch zákazníkoch.” Je tak aj na nás, ako sa bude situácia okolo koronavírusu vyvíjať. Preto to nepodceňujme a robme všetko preto, aby bolo už len lepšie.

 

Regály v potravinách sú prázdne. Zdroj: FB