Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Mnohí Slováci berú koronavírus ľahostajne. Takto sa správajú napriek zákazom

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Nezodpovednosť nepozná hraníc. Napriek vyhláseniu mimoriadnej situácie na Slovensku a tvrdým opatreniam, ktoré zaviedla vláda, to na Slovensku vyzerá, akoby sa nič nedialo. Ani skokový nárast počtu nakazených prípadov koronavírusom Slovákov nezastaví. Situácia je natoľko vážna, že ústredný krízový štáb rozmýšľa aj nad zatvorením obchodných centier. Dôvod je jasný. Ľudia totiž vo veľkom nakupujú, chodia sa lyžovať, ba čo viac, na úradoch sa tvoria zástupy, ktoré už hraničia doslova s normálnosťou. Mnohí sa ale zmobilizovali a na sociálnych sieťach začali šíriť výzvy, aby sa ľudia začali chrániť a nevychádzali z domu. Zapojte sa aj vy a pomôžme ochrániť Slovensko pred hrozbou, ktorá môže silno udrieť.

 

Situácia je vážna. Napriek tomu ju mnohí ignorujú a správajú sa, akoby sa nič nedialo. Veľmi rýchlo by však mali brať do úvahy, že tento stav môže byť ešte horší. A to práve kvôli ignorantstvu a ľahostajnosti. Mnohí Slováci sa už na tento stav nemôžu pozerať a na sociálnych sieťach vytvárajú rôzne výzvy, vďaka ktorým chcú doslova ,,natĺcť” do hlavy vážnosť situácie aj tým nezodpovedným.

Len pred pár dňami uzrela svetlo sveta iniciatíva ,,Som doma”. Veria, že internet je rýchlejší ako vírus a tak prostredníctvom sociálnej siete apelujú na občanov. ,,Nečakajme, čo sa stane, až táto vec dopadne naplno na naše zdravotníctvo a tiež sa nespoliehajme na to, že to za nás vyrieši nejaká nová vláda. Každá hodina sa počíta a každá sociálna interakcia, ktorú neuskutočníme znamená aspoň malé pribrzdenie. Nižšia rýchlosť = vyššia kontrola nad situáciou,” uvádza iniciatíva.

Apelujú na ľudí, že ak je to možné, aby zostali doma a nevystavovali sa riziku. Chápu, že nie každý z nás môže zostať len tak doma. No žiadajú o čo najmenší kontakt s verejnosťou. Na pracujúcich ľudí zareagoval používateľ Rastislav. ,,Aby sme si my, ktorí si môžeme dovoliť zostať doma, aspoň mohli potraviny nakúpiť, musí pár ľudí zostať v práci. Takže najvyšší čas začať si vážiť každého pracujúceho človeka, bez ohľadu na jeho spoločenské postavenie a príjem. Nezazerajme na vodiča kamióna, možno vezie potraviny alebo kyslíkové fľaše, dámy v potravinách, upratovačku s mopom. O armáde zdravotníkov škoda hovoriť, to budú hrdinovia nasledujúcich dní.”

 

Iniciatíva postavila Slovákov na nohy. Zdroj: FB Som doma

Obrovský pokrok

Len za pár hodín mala stránka Som doma vyše tritisíc členov a túto správu šíria ďalej. Dokonca sa pridávajú do udalostí s názvom Zostávam doma. Ľudia začali vo veľkom situáciu komentovať. ,,Od toho, ako sa budeme správať dnes, záleží, ako bude epidémia vyzerať o dva týždne,” napísal Peter. So svojim názorom sa podelila aj používateľka Anna. ,,Ľudia, spolu to dáme! Musíme! A len vtedy, ak budeme zodpovední a ohľaduplní k sebe.” Iniciatíva vytvorila aj rám, ktorým si môžu ľudia aktivovať svoju profilovú fotku. Pričom netreba zabúdať na hešteg: #zostandoma, či #somdoma. Do výzvy sa zapájajú už mnohé slovenské osobnosti, pridajte sa k nim.

 

Zdravie je prvoradé

Toto však nie je jediná výzva, ktorú Slováci podporujú. Lavína kritiky sa spustila potom, čo mnohí zamestnanci údajne zakázali ľuďom nosiť ochranné rúška. Firemná kultúra nepustí. No samotný premiér Peter Pellegrini avizoval, aby Slováci mali právo nosiť rúško a neboli im takéto veci zakazované.

Na druhej strane sú ale mnohí Slováci, ktorí sa hanbia nosiť rúška. Vyzerá to totiž nie práve prívetivo. To však musí ísť teraz bokom. Dokonca tí, ktorí sa rozhodli ochrániť ľudí medzi sebou, nie sú zrejme pochopení. Používateľka Marta uverejnila na svojom profile na sociálnej sieti fotografiu s maskou. Jej komentár hovorí za všetko: ,,Ja celý deň v maske. Každý mal úškrn na tvári. No čo už. Musím si na tie ,,ksichty” zvyknúť.” Situácia je vážna a preto vznikla aj ďalšia iniciatíva lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov ,,Rúško nie je hanba”.

Apelujú, aby si ľudia zaobstarali rúška a používali ich. Na verejnosť sa obracajú s výzvou: ,,Šírte výzvu ďalej, foťte sa, zdieľajte, či sťahujte postery a nezabudnite na hešteg: #ruskoniejehanba.”

 

Fotografiu môžete šíriť ďalej aj vy. Zdroj: FB Ľubica Kočanová

Zabudnime na hanbu

Na Slovensku koluje akýsi úzus, že ak si dáme rúško, automaticky sú všetky oči na nás a znamená to, že sme chorí. To však nie je pravda. Práve naopak, rúško je akousi prevenciou. Samotný premiér Pellegrini vyzýva k noseniu ochranných pomôcok. Máme si predstaviť, ako by sme boli chorí a chceme ochrániť ostatných.

Predsedníčka asociácie sestier a pacientov (ASAP) Ľubica Kočanová rovnako na sociálnej sieti apeluje na Slovákov. ,,Nosím masku, chránim Vás, som zdravá, aj Vy noste masku, keď ju budeme nosiť všetci, ale to znamená všetci, aj tí, ktorí sa “hanbia”, “zľahčujú” alebo “vytesňujú” najvážnejšiu situáciu v akej sme. Sme vo vojne už dnes, keď o tom ešte neviete, bojujeme s najväčšou potvorou! Ešte nikdy sme v takomto ohrození neboli, tak spomalíme to! Infekciu šíria chorí až 37 dní! Noste hocijakú masku! Do obchodu aspoň so šatkou na nos a tvár,” vysvetľuje Kočanová.

 

Pellegrini vyzval ľudí nosiť rúška. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

O bezohľadnosti niektorých Slovákov sa dočítate na ďalšej strane